Nabyty przez Polaka spadek z USA, który podlega tam opodatkowaniu, powinien zostać opodatkowany także podatkiem od spadków i darowizn w Polsce.

INTERPRETACJA
Izba Skarbowa w Łodzi rozstrzygnęła kwestię, czy nabycie spadku (przez Polaka) podlegające opodatkowaniu w USA podlega również podatkowi spadkowemu w Polsce. Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania podpisana między rządami Polski i USA 8 października 1974 r. (Dz.U. z 1976 r. nr 31, poz. 178) wymienia podatki, jakich umowa ta dotyczy w Polsce. Są to podatek dochodowy, od wynagrodzeń i wyrównawczy. Umowa ta nie wymienia natomiast podatku od nabycia spadku. Generalnie są to podatki od dochodu, a więc nie jest możliwe uznanie, że umowa ta ma zastosowanie do opodatkowania nabycia majątku tytułem dziedziczenia. Zgodnie z art. 2 ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 z późn. zm.) nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą oraz praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega podatkowi od spadków i darowizn, jeżeli w chwili otwarcia spadku nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Polski.
W konsekwencji, nabycie omawianego spadku podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn w Polsce.
Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 8 listopada 2007 r. (nr IV/4306-0002/IN/07/MM)
EWA MATYSZEWSKA