Od 1 marca obowiązuje nowa ustawa o podatku akcyzowym. Uporządkowała ona dotychczasowe regulacje. Niektóre przepisy zostały dostosowane do dyrektyw unijnych, np. opodatkowanie akcyzą energii. Przedsiębiorcy, którzy podlegają opodatkowaniu akcyzą, powinni zapoznać się z nową ustawą i rozporządzeniami wykonawczymi do niej, aby nie pomylić się w rozliczeniach z fiskusem. W dzisiejszym Przewodniku przedstawiamy omówienie najważniejszych zmian wraz z wyjaśnieniami ekspertów.
Ustawa o podatku akcyzowym określa opodatkowanie podatkiem akcyzowym wyrobów akcyzowych oraz samochodów osobowych, organizację obrotu wyrobami akcyzowymi, a także oznaczanie znakami akcyzy. Omówimy dzisiaj najważniejsze nowe zasady rozliczania akcyzy i możliwe do stosowania procedury.
Na początek warto wyjaśnić, że do celów poboru akcyzy i oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy stosuje się klasyfikację w układzie odpowiadającym Nomenklaturze Scalonej (CN). Zmiany w Nomenklaturze Scalonej (CN) nie powodują zmian w opodatkowaniu akcyzą wyrobów akcyzowych i samochodów osobowych, jeżeli nie zostały określone w ustawie akcyzowej.

Przedmiot opodatkowania

Ustawa o podatku akcyzowym precyzyjnie wymienia, jakie czynności podlegają opodatkowaniu akcyzą. Zgodnie z jej przepisami przedmiotem opodatkowania akcyzą są: produkcja wyrobów akcyzowych; wprowadzenie wyrobów akcyzowych do składu podatkowego; import wyrobów akcyzowych; nabycie wewnątrzwspólnotowe wyrobów akcyzowych, z wyłączeniem nabycia wewnątrzwspólnotowego dokonywanego do składu podatkowego; wyprowadzenie ze składu podatkowego, poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, wyrobów akcyzowych niebędących własnością podmiotu prowadzącego ten skład podatkowy, z wyłączeniem wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, przez podmiot, u którego powstają ubytki wyrobów akcyzowych, również gdy nie jest właścicielem tych wyrobów akcyzowych.
Zobacz pełną treść artykułu - Tygodnik Podatkowy w eGP