Dłużnik podatkowy, który zapłacił cały podatek od nieruchomości, może dochodzić od współwłaścicieli nieruchomości zwrotu tego świadczenia.
INTERPELACJA
Współwłaściciele nieruchomości ponoszą solidarną odpowiedzialność za zapłatę podatku od nieruchomości. W przypadku gdy jeden z nich zalega z opłatami, organ podatkowy może dochodzić zapłaty podatku od pozostałych współwłaścicieli łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna. Wszyscy dłużnicy solidarni pozostają zobowiązani do czasu zupełnego zaspokojenia wierzyciela. Jak wskazało Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 7061) zasady solidarnej odpowiedzialności współwłaścicieli za podatek od nieruchomości nie mogą ulec zmianie. Wspólne prawo własności nie podlega podziałowi, w szczególności żadnemu ze współwłaścicieli nie przysługuje odrębne i wyłączne prawo do wydzielonej fizycznie części nieruchomości.
Dobór współwłaścicieli jest decyzją i ryzykiem podatnika. Warto jednak pamiętać, że jeżeli jeden z dłużników solidarnych spełnił świadczenie, może żądać zwrotu od współdłużników (co do zasady w częściach równych). Zatem dłużnik podatkowy, który spełnił całe świadczenie, może dochodzić od współdłużników jego zwrotu.
Resort pokreślił, że zgodnie z kodeksem cywilnym każdy ze współwłaścicieli może żądać, żeby zniesienie współwłasności nastąpiło przez podział rzeczy wspólnej. Wyjątek dotyczy przypadków, gdy podział byłby sprzeczny z przepisami ustawy lub ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy albo pociągałby za sobą istotną zmianę rzeczy lub znaczne zmniejszenie jej wartości. Regulacja ta daje podatnikowi możliwość wyboru zniesienia współwłasności jako sposobu definitywnego rozwiązania problemu z wyegzekwowaniem należnych mu praw.