statystyki

Fiskus nie sprawdza bitcoinowców

autor: Agnieszka Pokojska11.04.2018, 07:20; Aktualizacja: 11.04.2018, 08:16
Dalsze kroki skarbówki zależą od wyników prac dwóch zespołów, które zajmują się problemem obrotu wirtualnymi pieniędzmi.

Dalsze kroki skarbówki zależą od wyników prac dwóch zespołów, które zajmują się problemem obrotu wirtualnymi pieniędzmi.źródło: ShutterStock

Obecnie Krajowa Administracja Skarbowa nie prowadzi kontroli osób handlujących kryptowalutami – nieoficjalnie dowiedziała się redakcja DGP.

Dalsze kroki skarbówki zależą od wyników prac dwóch zespołów, które zajmują się problemem obrotu wirtualnymi pieniędzmi. Jeden z nich został powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego, a w jego skład wchodzą m.in. prezesi: Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Komisji Nadzoru Finansowego.

Drugi działa w ramach Ministerstwa Finansów i po zbadaniu sytuacji prawnej ma zaproponować zmiany w przepisach. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że chodzi o to, by opodatkowanie było optymalne, tj. by fiskus dostał swoje, ale żeby też nie dochodziło do kuriozalnych sytuacji, w których nawet przy stracie gracze muszą płacić nieproporcjonalnie wysoki podatek od czynności cywilnoprawnych. Od każdej umowy zakupu i zamiany wirtualnych walut trzeba bowiem odprowadzić 1 proc. PCC.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • t5rr(2018-04-11 13:52) Zgłoś naruszenie 212

    "Obecnie"... Nie ma co się łudzić, po zaistniałych interpretacjach nikt już nie będzie pewien "polskiego prawa". Tysiące młodych Polaków, jak i branżowe firmy już nie uwierzą "sprawiedliwość" reprezentowanej przez was "macierzy". Premier - wraz ze swoją banksterką, zgodnie z planami, przepędził z kraju najbardziej innowacyjną gałąź gospodarki, która mogła dać Polsce ogromne profity. Ps. Pomyśleć, że od 2005 na was głosowałem...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Absurd(2018-04-13 11:06) Zgłoś naruszenie 00

    To jest dokładnie tak, jakby od każdej transakcji na GPW, albo rynku Forex przywalić PCC. Przecież krypto walutami w praktyce handluje się na giełdzie dokładnie tak samo jak każdą inną walutą oraz każdym innym instrumentem finansowym. Nawet nie trzeba aktywnie uczestniczyć w handlu, żeby to zauważyć - to po prostu widać gołym okiem. Pytanie kto w ogóle wpadł na tak absurdalny pomysł, żeby krypto walutę potraktować jak prawo majątkowe w świetle podatku PCC? Pozostaje tylko nadzieja, że te zespoły powołane przez premiera jednak coś sensownego wymyślą.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane