Spółka z o.o. nie zapłaci zaległości podatkowych, jeśli ogłosi upadłość

autor: Patrycja Dudek26.03.2018, 18:00
W drugiej sprawie chodziło o CIT, a właściwie o odsetki za jego nieterminową zapłatę, bo sam podatek udało się wyegzekwować z majątku spółki.

W drugiej sprawie chodziło o CIT, a właściwie o odsetki za jego nieterminową zapłatę, bo sam podatek udało się wyegzekwować z majątku spółki.źródło: ShutterStock

Jeśli prezes spółki z o.o. chce uniknąć odpowiedzialności za jej zaległości podatkowe, musi złożyć wniosek o jej upadłość, nawet gdy firma ma aktywa, ale nie płaci zobowiązań – wynika z wyroków WSA.

Oba wyroki WSA w Warszawie dotyczyły członków zarządu, na których fiskus chciał przenieść odpowiedzialność za zaległości spółki kapitałowej. Zasadniczo jest to możliwe, gdy zaległość powstała w czasie pełnienia funkcji członka zarządu, a egzekucja z majątku spółki okazała się bezskuteczna.

Członek zarządu może uwolnić się od odpowiedzialności, jeżeli we właściwym terminie złoży wniosek o ogłoszenie upadłości albo dowiedzie, że nie został on złożony na czas bez jego winy, bądź też wskaże majątek spółki, z którego zostaną zaspokojone żądania fiskusa.

Jedna zaległość

W pierwszej sprawie spór toczył się o to, kiedy wniosek o upadłość powinien zostać złożony – czy wystarczającą przesłanką jest nieuregulowanie przez spółkę choćby jednego zobowiązania. Chodziło o zaliczki na PIT, które nie trafiły w lutym na konto urzędu skarbowego. Fiskus uznał, że był to już właściwy moment na złożenie wniosku.

Innego zdania był prezes. Złożył on wniosek o upadłość w lipcu, ale – jak przekonywał – i tak działał zapobiegawczo, bo w tym momencie spółka miała aktywa warte 1,2 mln zł (co potwierdził syndyk), a jej zaległości względem urzędu skarbowego wynosiły 650 tys. zł.


Pozostało jeszcze 56% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane