Osoba wykonująca prywatną praktykę lekarską, uzyskująca dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej, jest zobowiązana składać urzędom skarbowym zeznanie według ustalonego wzoru, PIT-36 lub PIT-36L, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym.
Podatnicy muszą do 30 kwietnia składać urzędom skarbowym odrębne zeznania według ustalonych wzorów, o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu.

Sumowanie dochodów

W przeciwieństwie do rocznego rozliczenia pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem w stałej wysokości 19 proc. (na podstawie art. 30c), w rocznym rozliczeniu na podstawie tabeli podatkowej, w PIT-36 trzeba uwzględnić wszystkie dochody opodatkowane na zasadach ogólnych: z pracy, emerytur i rent, działalności wykonywanej osobiście, cywilnych umów zlecenia i o dzieło, najmu, gdy podatnik nie korzysta z ryczałtu.
Wszystkie te dochody wykazuje się w tabeli dochodowej i sumuje, podobnie jak ewentualne koszty uzyskania przychodu i zaliczki potrącone przez płatników lub zapłacone przez podatnika. Także w ramach PIT-36, gdy podatnik otrzyma zwrot uprzednio zapłaconych i odliczonych składek na ubezpieczenie zdrowotne albo odliczonej darowizny, w rocznym zeznaniu podatkowym, składanym za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności, podatnik jest obowiązany doliczyć do dochodu lub podatku obliczonego zgodnie z art. 27 kwoty uprzednio odliczone.
W terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym podatnicy są obowiązani wpłacić: różnicę między podatkiem należnym od dochodu wynikającego z zeznania rocznego PIT-36 a sumą należnych za dany rok zaliczek, w tym również sumą zaliczek pobranych przez płatników.

Tylko prywatna praktyka

Podatnicy prowadzący księgi rachunkowe (handlowe) dołączają do zeznania sprawozdanie finansowe.
Podobnie jest z obowiązkiem rocznego rozliczenia podatku osób korzystających z opodatkowania pozarolniczej działalności gospodarczej na podstawie tabeli podatkowej, w sytuacji, gdy opłacały one zaliczki w uproszczonej formie.
Podatników, którzy zdecydują się na wybór art. 30c jako podstawy do rozliczeń podatku z pozarolniczej działalności gospodarczej obowiązują podobne zasady rozliczeń z fiskusem (sposoby płacenia zaliczek, termin rozliczenia rocznego) jak osób rozliczających działalność gospodarczą z tabeli podatkowej. Zaliczkę płacą jednak już od pierwszego miesiąca, w którym uzyskali dochód (nawet gdy wyniósł on 1 zł). Natomiast zeznanie roczne składają na druku PIT-36L.



Załącznik PIT/B i PIT/X

Osoby, które w 2008 roku uzyskiwały dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej w ramach czynności wstępnych, do wypełnienia zeznania rocznego PIT-36 lub PIT-36L powinny wypełnić załącznik PIT/B.
Stanowi on informację o wysokości dochodu (straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej osiągniętego (poniesionej) w roku podatkowym.
Załącznik ten składają osoby, które w roku podatkowym prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą. Podatnicy wykazują w nim przychody, koszty, dochód lub stratę z działalności prowadzonej samodzielnie, a także ewentualnie w spółkach niebędących osobami prawnymi, w których są wspólnikami. W przypadku łącznego opodatkowania dochodów małżonków, jak też małżonków rozliczających się indywidualnie, załącznik PIT/B wypełnia odrębnie każdy z małżonków.
Przedsiębiorcy muszą też niekiedy wypełnić PIT/X. Podatnicy, którzy likwidują działalność gospodarczą, są obowiązani do sporządzenia remanentu likwidacyjnego oraz zapłacenia zryczałtowanego podatku od tego remanentu. Gdy likwidują działalność z końcem roku, do zeznania PIT-36 lub PIT-36L muszą dołączyć PIT/X.
Stanowi on informację o zryczałtowanym podatku dochodowym w roku podatkowym.
W załączniku tym podatnik oblicza zryczałtowany podatek dochodowy od dochodu z likwidacji działalności gospodarczej dokonanej w grudniu 2008 r. Kwotę zryczałtowanego podatku dochodowego od dochodu z remanentu likwidacyjnego należy obliczyć w następujący sposób: wartość remanentu likwidacyjnego według cen zakupu razy wskaźnik procentowy wynikający z udziału dochodu w przychodach równa się dochód z remanentu likwidacyjnego. Następnie dochód (po zaokrągleniu do pełnego złotego) razy stawka podatku 10 proc. równa się zryczałtowany podatek dochodowy.