Polski podatnik, który pracował w Belgii, powinien złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i od łącznych dochodów polskich i zagranicznych obliczyć podatek według skali.
Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Polski, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Dochody polskie i zagraniczne podlegają więc kumulacji i od nich należy obliczyć podatek według skali obowiązującej w Polsce.

Dwa warunki

Istnieją jednak dwa warunki, które będą decydowały o obowiązku kumulacji dochodu i rozliczeniu z polskim fiskusem. Pierwszy z nich to miejsce zamieszkania. Tylko Polak, który ma miejsce zamieszkania w Polsce, będzie podlegał nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.
Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:
• posiada na terytorium RP centrum interesów osobistych lub gospodarczych (tzw. ośrodek interesów życiowych) lub
• przebywa na terytorium RP dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.
Drugi warunek, który wpływa na opodatkowanie całości zagranicznych dochodów w Polsce, związany jest z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartą przez Polskę z danym krajem. Ściślej, znaczenie ma metoda o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta w danej umowie. Niestety w przypadku Belgii jest to niekorzystna dla Polaka (inaczej niż w Irlandii czy Wielkiej Brytanii) tzw. metoda proporcjonalnego odliczenia.

Proporcjonalne odliczenie

Jeżeli podatnik osiąga także dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Polski lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium naszego kraju, a umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stanowi o zastosowaniu tzw. metody wyłączenia z progresją (tak jest w przypadku Belgii) lub z państwem, w którym dochody są osiągane, Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Polski.
Od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się wtedy kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym. Jest to typowa metoda proporcjonalnego odliczenia, która obowiązuje przy rozliczeniu dochodów uzyskanych w Belgii.

Zeznanie roczne

Polski podatnik powinien złożyć zeznanie podatkowe, w którym wykaże dochody belgijskie i polskie, oraz obliczyć należny podatek według skali polskiej. Do złożenia zeznania będzie zobowiązany Polak, który zarówno uzyskał w roku polskie i belgijskie dochody, jak i ten, który utrzymywał się tylko z pracy w Belgii.
Rozliczenia należy dokonać do końca kwietnia na formularzu PIT-36 wraz z załącznikiem PIT/ZG. W załączniku podaje się nazwę kraju, z którego otrzymywaliśmy dochody, uzyskany dochód oraz kwotę zapłaconego za granicą podatku.
Ważne!
Przychód osiągany za granicą należy pomniejszyć za każdy dzień pobytu za granicą, w którym podatnik pozostawał w stosunku pracy, o kwotę odpowiadającą 30 proc. równowartości diety z tytułu podróży służbowej za granicą