By skorzystać z ulgi mieszkaniowej w podatku od spadków i darowizn, trzeba nie tylko spełnić wymagane przepisami podatkowymi warunki w momencie przejmowania na własność mieszkania, ale i dopełniać ich przez pięć kolejnych lat.
Kompendium wiedzy o rozliczeniach z fiskusem
Z ulgi mieszkaniowej mogą skorzystać wyłącznie osoby niebędące właścicielami innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość bądź będąc nimi, przeniosą własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy w terminie sześciu miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego albo zawarcia umowy darowizny u notariusza.

Bez tytułu do innego lokalu

Brak prawa do ulgi dotyczy także osób, które już dysponują spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu lub są właścicielami spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego czy wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym.
Prawo do ulgi podatnicy dysponujący takimi prawami uzyskają, jeśli przekażą je zstępnym lub do dyspozycji spółdzielni, w ciągu sześciu miesięcy od złożenia zeznania podatkowego albo zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego.
Beneficjenci omawianej ulgi mieszkaniowej w podatku od spadków i darowizn nie mogą też być najemcami lokalu lub budynku. Jeśli są, a chcą skorzystać z omawianej ulgi, muszą rozwiązać taką umowę najmu w terminie sześciu miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego albo zawarcia umowy darowizny u notariusza.
By nie utracić prawa do ulgi, jej beneficjenci muszą zamieszkiwać, będąc zameldowanymi na pobyt stały, w nabytym lokalu lub budynku i nie dokonać jego zbycia przez okres pięciu lat od dnia złożenia zeznania podatkowego lub zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego, jeżeli w chwili złożenia zeznania lub zawarcia umowy darowizny nabywca mieszka i jest zameldowany na pobyt stały w tym lokalu i budynku.

Obowiązek zamieszkania

Niedotrzymanie warunku zameldowania na pobyt stały w mieszkaniu lub domu, w stosunku do którego podatnik wykorzystał ulgę mieszkaniową w podatku od spadków i darowizn, spowoduje konieczność zapłacenia tego podatku z odsetkami za zwłokę. Od tej reguły są jednak wyjątki.
Nie stanowi podstawy do wygaśnięcia decyzji lub ustalenia zobowiązania podatkowego zbycie udziału na rzecz innego ze spadkobierców lub obdarowanych. Jeżeli zbycie było uzasadnione koniecznością zmiany warunków lub miejsca zamieszkania, a podatnik przeznaczy w całości uzyskane środki na nabycie lub budowę innego lokum w okresie dwóch lat od zbycia i łączny okres zamieszkiwania w zbytym i nabytym budynku lub lokalu, potwierdzony zameldowaniem na pobyt stały, wynosi pięć lat.

Wyjątki od reguły

Warunek zamieszkiwania w odziedziczonym lub podarowanym mieszkaniu lub domu, po uzyskaniu zameldowania na pobyt stały w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego lub zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego przez pięć lat, uważa się za spełniony, gdy nieruchomość została zbyta przed rozpoczęciem zamieszkiwania, ze względu na konieczność zmiany warunków lub miejsca zamieszkania, a przeznaczenie środków uzyskanych ze sprzedaży na nabycie innego budynku lub lokalu albo budowę innego budynku lub lokalu nastąpiło w całości w okresie dwóch lat od dnia zbycia.