Ministerstwo Finansów nie zlikwiduje obowiązku odręcznego parafowania faktur wystawianych rolnikom ryczałtowym.
W odpowiedzi na pytanie DGP resort wyjaśnił, że nie przewiduje zmiany przepisów w tym zakresie.
O problemach firm skupujących płody rolne pisaliśmy w artykule „W branży spożywczej wciąż rządzi odręczny podpis” (DGP nr 94/2017). To one bowiem wystawiają rolnikom faktury i muszą zadbać o to, aby na dokumencie pojawiły się czytelne podpisy obu stron transakcji oraz numer dowodu osobistego bądź innego dokumentu sprzedawcy. W tym celu muszą więc albo prowadzić korespondencję tradycyjną pocztą, albo zatrudnić pracowników, aby odwiedzali sprzedawców w terenie. To generuje koszty. Ponadto, zdaniem ekspertów podatkowych, wymaganie odręcznego przepisu jest niezgodne z dyrektywą.
Nie zgadza się z tym Ministerstwo Finansów. Wyjaśnia, że podpis na fakturze RR nie tylko jest pokwitowaniem otrzymania dokumentu, ale ma też znaczenie dowodowe, poświadczające rzeczywisty charakter transakcji. To jeden z warunków stosowania systemu ryczałtowego przez rolników – podkreśla resort.
Tłumaczy, że złożenie parafy przez sprzedawcę oznacza potwierdzenie poprawności danych zawartych na fakturze VAT RR, m.in. określających przedmiot transakcji, jego wartość i jakość. Równocześnie podpis potwierdza zawarte na dokumencie oświadczenie, że sprzedający jest rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku.
MF przypomniało też, że na rolniku spoczywa ustawowy obowiązek przechowywania oryginałów faktur VAT RR, których faktycznie nie wystawia.