Nie wszystkie przychody z kapitałów pieniężnych należy uwzględnić w PIT. Wypłacone odsetki z lokat bankowych oraz zyski z funduszy rozliczy płatnik.
Przychody z kapitałów pieniężnych zależnie od źródła podlegają rozliczeniu samodzielnie przez podatnika lub w formie ryczałtowej przez odpowiedniego płatnika. Korzyści opodatkowane są 19-proc. podatkiem dochodowym. W przypadków niektórych źródeł przychodów rozliczeniu dla celów podatkowych podlega też poniesiona strata.
Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) łącznemu rozliczeniu nie podlegają źródła przychodów z kapitałów pieniężnych opodatkowane liniowym podatkiem (indywidualnie rozliczane przez podatnika) wraz ze źródłami opodatkowanymi ryczałtowo (rozliczanymi przez płatnika). Przychody, które należy rozliczyć indywidualnie, uwzględnia się w rocznym zeznaniu PIT-38. Trzeba je złożyć do końca kwietnia 2009 roku. Pozostałe, które podlegają podatkowi zryczałtowanemu, za podatnika rozlicza płatnik.
W zeznaniu PIT-38 rozlicza się uzyskane dochody i poniesioną stratę m.in. z inwestycji giełdowych. Oznacza to, że zyski z tytułu inwestycji w obligacje rynkowe mogą być pomniejszone o straty poniesione na akcjach.
Oprócz tego w PIT-38 rozlicza się przychody z transakcji walutowych zawartych na rynku forex. Podstawą do rozliczenia tego typu przychodów jest informacja PIT-8C. Biura maklerskie lub brokerzy walutowi powinni wysłać ten druk do końca roku następującego po roku, którego dotyczy rozliczenie. Ponadto w zeznaniu rocznym PIT-38 trzeba rozliczyć przychody z obrotu papierami wartościowymi poza rynkiem giełdowym, a także z transakcji udziałami w spółce mającej osobowość prawną.
W zeznaniu nie trzeba natomiast uwzględniać otrzymanej dywidendy od polskich spółek - podatek od dywidendy pobierany jest bowiem u źródła, co oznacza, że kwota dywidendy wypłacona wspólnikowi (akcjonariuszowi) jest już opodatkowana.
Przepisy określają, że dochodów z wymienionych źródeł nie łączy się z dochodami z innych źródeł, opodatkowanymi według progresywnej skali podatkowej.
Dochody takie jak odsetki z lokat bankowych (depozytów terminowych, rachunków oszczędnościowych, rachunków a vista) oraz wynikające ze wzrostu ceny jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych (po ich umorzeniu) rozliczają banki oraz towarzystwa funduszy inwestycyjnych (płatnicy), a zatem nie mogą one być kompensowane ze stratami poniesionymi w wyniku inwestycji giełdowych.