Urzędowe blankiety wekslowe nie służą już do zapłaty opłaty skarbowej. Nadrukowanej na nich opłaty skarbowej nie można odzyskać.
Urzędowe blankiety weksli do niedawna były bardzo popularne w obrocie prawnym. Jak wyjaśnia Elżbieta Dragun, radca prawny z Kancelarii Chałas i Wspólnicy, przy nabyciu takiego blankietu nabywca od razu płacił opłatę skarbową, która do końca 2006 roku była należna w momencie wystawienia weksla.

Zniesienie opłaty skarbowej

Od 1 stycznia 2007 r. zniesiono opłatę skarbową od weksli i dokumentów zawierających oświadczenie woli poręczyciela.
Zagwarantowano możliwość wykorzystania kupionych do końca 2006 roku znaków skarbowych do 31 grudnia 2008 r.
- Ustawodawca pominął jednak kwestię niewykorzystanych urzędowych blankietów wekslowych będących w obrocie prawnym po 1 stycznia 2007 r. - zauważa Sylwester Żydowicz, prawnik w Kancelarii Gide Loyrette Nouel.
Na skutek protestów dopuszczono do wykorzystania do końca 2008 roku tylko zapasy znaków opłaty skarbowej. W projekcie ustawy zmieniającej był przepis, aby dopuścić zapłatę opłaty skarbowej także urzędowymi blankietami wekslowymi, ale zniknął w trakcie prac nad ustawą.
Nasi rozmówcy nie mają wątpliwości, że blankiety urzędowe nie są w 100 procentach bezużyteczne. Ale ich posiadacze mogą zapomnieć o odzyskaniu opłaty skarbowej.
- Fakt, że weksel nie podlega już opłacie skarbowej, nie oznacza, że te urzędowe blankiety wekslowe nie mogą być obecnie wykorzystane - uważa Sylwester Żydowicz.



Wykorzystanie weksli

Prawo wekslowe nie zawiera wymogu złożenia zobowiązania wekslowego na jakimkolwiek urzędowym blankiecie wekslowym. Zobowiązanie takie będzie ważne i skuteczne także wówczas, gdy złożone zostało na zwykłej kartce papieru, jeśli zawiera wszystkie ustawowe elementy weksla (por. wyrok SN I CKN 434/01 z 4 czerwca 2003 r.).
- Jeśli zatem można wystawić weksel na zwykłej kartce papieru, to tym bardziej będzie można go wystawić na dotychczasowym blankiecie urzędowym - podkreśla ekspert.
Elżbieta Dragun dodaje, że zwrot zapłaconej opłaty skarbowej z weksla na podstawie ustawy o opłacie skarbowej albo Ordynacji podatkowej jest wątpliwy.
- Jak to nierzadko bywa, wprowadzone zmiany, mające ułatwić i uprościć pewne postępowania, nie tylko odniosły odwrotny skutek, lecz także naraziły obywateli na straty - konkluduje Elżbieta Dragun.
Choć samo zniesienie opłaty skarbowej od weksli było słuszne, to już sposób wprowadzenia zmian może budzić wątpliwości. Ustawodawca wprowadził przepis przejściowy, który umożliwił upłynnienie zapasów w zakresie znaków skarbowych. Tym bardziej dziwi pozbawienie takiej możliwości w zakresie urzędowych blankietów wekslowych. Może się okazać, że taką nierównością ostatecznie zajmie się Trybunał Konstytucyjny.
CZYM JEST WEKSEL
Weksel jest papierem wartościowym, który spełnia funkcję pieniądza. Jest środkiem płatniczym służącym do regulowania wzajemnych należności, ale również jest wykorzystywany jako zabezpieczenie innych zobowiązań.