Podatnik może odliczyć VAT od zakupu motocykla dla firmy tylko w pewnym zakresie. Podatku od paliwa do tego motocykla odliczyć nie można w ogóle.
JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĘŁA IZBA: Podatnik planuje zakup motocykla jako podstawowego środka transportu dla prowadzonej firmy. Posiada stosowne uprawnienia do prowadzenia motocykli. Czy podatnik może odliczyć w pełni VAT, od zakupionego motocykla? Czy może odliczać VAT od paliwa zużywanego przez zakupiony motocykl?
ODPOWIEDŹ IZBY: Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych, podatnikowi VAT przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Natomiast zgodnie z art. 86 ust. 3 ustawy o VAT w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60 proc. kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6 tys. zł.
Z uwagi na fakt, że ustawa o VAT nie definiuje pojęcia pojazdu samochodowego, należy odnieść się do definicji określonej w art. 2 ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z art. 2 pkt 33 tej ustawy pojazd samochodowy to pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h, natomiast według art. 2 pkt 45 określono, że motocykl jest pojazdem samochodowym jednośladowym lub z bocznym wózkiem - wielośladowym.
Z art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT wynika, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3, czyli samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczajacej 3,5 tony.
Ograniczenia wynikające z art. 86 ust. 3 oraz art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług mają również zastosowanie do motocykli z uwagi na fakt, że motocykle uznane są za pojazdy samochodowe.
Dlatego też w przypadku nabycia motocykla do prowadzonej działalności gospodarczej podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT w ograniczonym zakresie, tj. 60 proc. kwoty określonej w fakturze - nie więcej jednak niż 6 tys. zł, o ile pojazd ten będzie wykorzystywany do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Natomiast w przypadku nabycia paliwa do napędu motocykla prawo do odliczenia VAT, zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy, nie przysługuje.
Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 20 listopada 2008 r. (nr IPPP1/443-1921/08-2/PR)



OPINIA
JERZY MARTINI
doradca podatkowy, Baker & McKenzie
Ograniczenia w prawie do odliczenia podatku naliczonego określone w art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług dotyczą dwóch kategorii pojazdów - samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych. Mimo że dla celów VAT na ogół decydujące są klasyfikacje statystyczne, wydaje się, że przy interpretacji omawianych przepisów należy raczej uwzględnić definicje zawarte w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Ustawa o VAT posługuje się bowiem pojęciami i kategoriami zawartymi w tej ustawie. Zatem podobnie jak samochody osobowe, przepisami art. 86 ust. 3 i następne ustawy o VAT objęte będą również wszelkie inne pojazdy drogowe o masie nieprzeraczającej 3,5 tony z pewnymi tylko wyłączeniami. Przyjmując wykładnię art. 86 ustawy o VAT opartą na przepisach prawa o ruchu drogowym, tak jak przyjęto w omawianej interpretacji, należałoby uznać, że omawiane przepisy obejmują motocykle. Zatem w stosunku do nich miałyby zastosowanie wszelkie ograniczenia w prawie do odliczenia podatku stosowane w odniesieniu do samochodów. Warto natomiast wskazać, że pojawiły się korzystne dla podatników wyroki sądowe, w których przedstawiono odmienną interpretację, opartą na klasyfikacjach statystycznych. W wyrokach tych sądy uznały, że w stosunku do motocykli nie stosuje się omawianych restrykcji w prawie do odliczenia.