Wynagrodzenia będą kosztem uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, jeśli zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji zgodnie z terminem.
Od 1 stycznia 2009 r. zmienią się zasady zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzeń, zasiłków i składek. Jak przypomina Dariusz M. Malinowski, doradca podatkowy, obecnie obowiązuje w tym zakresie w pełni kasowe ujęcie tych wydatków. Są one kosztami dopiero w momencie ich faktycznego wydatkowania, co ustawa ujmuje jako wypłacenie lub pozostawienie do dyspozycji pracownika.
Ekspert dodaje, że nowe brzmienie art. 16 ust. 1 pkt 57 i 57a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych pozornie zachowuje tę samą metodę. Dla pracodawców wypłacających wynagrodzenie w terminie późniejszym niż ostatni dzień okresu, za które jest ono należne, może być jednak kosztem tego właśnie minionego okresu, pod warunkiem że wynika to z przepisów prawa pracy lub wewnętrznego prawa przedsiębiorstwa, czyli układów zbiorowych, regulaminów wynagradzania lub samych załączników do umowy o pracę, jeżeli przedsiębiorca nie ma obowiązku posiadania regulaminu wynagradzania.
Jeżeli jednak pracodawca nie spóźnia się z wypłatą, to wynagrodzenie jest kosztem miesiąca, za które jest wypłacane, a nie, w którym jest wypłacane.
- Najczęściej dzieje się tak w firmach produkcyjnych, wypłacających wynagrodzenia do 10. dnia miesiąca następnego - wyjaśnia nasz rozmówca i dodaje, że podobnie jest ze składkami finansowanymi przez pracodawcę.
Dariusz M. Malinowski zwraca również uwagę, że przepis nie ma postaci fakultatywnej. Oznacza to, że u płacących terminowo wynagrodzenia i składki stanowią koszt okresu, za który są należne.
Celem tej zmiany jest umożliwienie stosowania metody memoriałowej przy rozliczaniu kosztów wynagrodzeń, składek i zasiłków pracodawcom, którzy wypłacają wynagrodzenia regularnie i terminowo, zarówno jeśli termin wypada w miesiącu, którego wynagrodzenie dotyczy, jak i w miesiącu następnym. Zmiana przepisu ma także zdyscyplinować podatników do terminowego regulowania wynagrodzeń oraz składek ZUS.