Jednolity podatek nabiera rumieńców. Wywiad z głównym architektem tego pomysłu

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki13.12.2016, 08:16; Aktualizacja: 13.12.2016, 08:31
pieniądze

Chodzi o to, aby pobór danin publicznych był bardziej efektywny i mniej kosztowny.źródło: ShutterStock

Kwota wolna na poziomie 8 tys. zł dla wszystkich, zaś dla przedsiębiorców o najniższych dochodach – składka ZUS niższa o połowę. To istotne założenia do projektu nowej daniny. Prace nad nią wciąż trwają, ale konkretów jest coraz więcej

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (60)

  • EWA(2016-12-13 13:44) Zgłoś naruszenie 30

    Kochani! Cała ta reforma polega na tym, żebyśmy wszyscy płacili coraz więcej na emerytury rolnicze!

    Odpowiedz
  • Cezar(2016-12-13 13:41) Zgłoś naruszenie 31

    Zły pomysł. Można w ten sposób niektórych skrobnąć i skrzętnie to ukryć, ale to przysporzy bałaganu i na dole i na górze, na dole łatwiej były widoczne błędy, na górze błędy magą być widoczne po latach.

    Odpowiedz
  • bmiara(2016-12-13 20:31) Zgłoś naruszenie 30

    Zastanawiam się, czy pan Wojciechowski jest naiwny, czy po prostu niekompetentny. Jak można twierdzić, że przedsiębiorcy dobrze zarabiający zostaną ze swoimi firmami w Polsce po jego zmianach? Przecież ci przedsiębiorcy to osoby najbardziej zaradne, potrafiące liczy, ryzykować i podejmować odważne decyzje. Teraz ci przedsiębiorcy płacą 19% podatku dochodowego. Wydaje się że to nie dużo. Ale średnio pracownicy płacą stawkę 8,5% (czyli przedsiębiorcy ponad 2x razy więcej), a kwotowo płacą średnio kilkanaście (!) razy więcej niż etatowcy. A ryzykują całym swoim majątkiem. Wg pana Wojciechowskiego mają się zbyt dobrze płacąc średnio tylko kilkanaście razy więcej. Muszą płacić o wiele więcej! Ma być progresja! Otóż nie, panie Wojciechowski. Te kury przynoszące złote jajka poszukają sobie innego kurnika. I tyle wyniknie z pana posłów - ci najzdolniejsi, najodważniejsi, najbardziej przedsiębiorczy, uciekną z Polski...

    Odpowiedz
  • mm(2016-12-13 21:13) Zgłoś naruszenie 20

    Mnie to już rybka. Od nowego roku mam zamiar przenieść dg do Czech. Nie sobie pis samo utrzymuje 500+, 4000+, mieszkanie+, czy inne tego typu wynalazki.

    Odpowiedz
  • Andrzej Zet(2016-12-13 21:49) Zgłoś naruszenie 20

    PiS rozwali gospodarkę za wszelką cenę próbując grać Robin Hooda i okradając przedsiębiorców żeby mieć co rozdawać wyborcom. Narobi potwornego zamieszania i doprowadzi do trwałego spadku GDP. Ten cały jednolity podatek to łajdacka próba skomunizowania składek na których ciężko teraz tym cwaniakom położyć łapę

    Odpowiedz
  • jaro(2016-12-13 13:54) Zgłoś naruszenie 10

    Ten gość kompletnie nie rozumie tematu.." Prowadzący jednoosobową działalność będą płacić nową daninę według progresywnej skali podatkowej (nie będą mogli korzystać z liniowego 19-proc. PIT), ale nie musi to oznaczać wzrostu obciążeń. Przeciwnie: przy niskich dochodach sumy przekazywane państwu będą niższe niż dzisiaj. Minimalna składka ubezpieczeniowa zostanie zmniejszona o połowę: z 1,1 tys. zł do ok. 500–600 zł. Dziś każdy, kto uzyskuje 2 tys. zł dochodu z działalności, miesięcznie na ZUS oddaje ok. 60 proc. tej kwoty. Po zmianie będzie to ok. 25 proc. " Na liniowym są tylko osoby lepiej zarabiające (jak na polskie realia lepiej ale to ciągle bida) i ten Pan mówi, że jednocześnie oni mają być beneficjentami tej ustawy oraz, że mają trochę więcej płacić. Nic z tego nie rozumiem, ten Pan ma naprawdę zerowy poziom wiedzy i chyba jakieś kompleksy. Naprawdę już zostawcie te ułatwienia, ilość przelewów, po prostu zajmijcie się czyszczeniem koryt w sejmie a nie naprawianiem systemu.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Kow(2016-12-13 16:31) Zgłoś naruszenie 10

    To jakieś brednie rodem z komunizmu. A później się dziwią, że podatnicy unikają podatków. Co za bzdury !

    Odpowiedz
  • tomir(2016-12-14 15:42) Zgłoś naruszenie 10

    Nie lepiej byłoby wprowadzić podatek obrotowy (od przychodu) jednolity dla wszystkich. Odpadłby problem: kosztów, dochodu, interpretacji US i MF , zależności od urzędników i innych decydentów. Jest mankament takiego podatku (np. ustalanie przychodu), ale byłby prosty, zrozumiały i nieunikniony.

    Odpowiedz
  • gosc(2016-12-16 00:08) Zgłoś naruszenie 00

    A cos o ryczałcie ewidencjonowanym? Bo jak tak to ja z liniowego na ryczałt poproszę :)

    Odpowiedz
  • Michał(2016-12-14 07:22) Zgłoś naruszenie 00

    "Podatek osoby zarabiającej 2,7 tys. zł będzie mniejszy od tego płaconego przez osobę z dochodem na poziomie 7 tys. zł o 3 proc. (dzisiaj to tylko 1 proc.)." Nie wiem jak autor to policzył, ale ja wprowadziłem do kalkulatora płacowego dane osoby zarabiającej 2700 zł i 7000 zł (brutto) miesięcznie i wyszło mi, że ta pierwsza płaci łącznie trochę ponad 15,7 tys. zł podatków rocznie, a druga niewiele mniej niż 42 tys. zł (obliczyłem po prostu różnicę między kosztami pracodawcy, a dochodem netto pracownika). Między 15,7 tys. zł, a 42 tys. zł jest jednak trochę więcej niż 1% różnicy.

    Odpowiedz
  • czech-słowak(2016-12-13 22:09) Zgłoś naruszenie 00

    Jednym słowem Czechy lub Słowacja dla jednoosbowej działności gospd. i nie zobaczy Pan, Panie reformatorze ani 1 PLN w rządowej kasie, taką już podjąłem decyzję po przeczytaniu Pana "expertyzy"

    Odpowiedz
  • już nie chcę być polakiem(2016-12-13 21:47) Zgłoś naruszenie 00

    rzygam tym krajem jak dopadnę karabin to w akcie desperacji zastrzelę wszystkich

    Odpowiedz
  • elm(2016-12-13 21:58) Zgłoś naruszenie 00

    "Dziś przy 2 tys. zł dochodu przedsiębiorcy..." Jaki "przedsiębiorca" ma dziś taki dochód? Chyba przedsiębiorca zamykający działalność.... Świetny przykład..

    Odpowiedz
  • kreft(2016-12-13 21:16) Zgłoś naruszenie 02

    Czysta manipulacja , nierzetelne i niekonkretne przedstawienie planowanych zmian, aby podatników rozłościć a autorów zmian ośmieszyć. Całkowity brak profesjonalnego dziennikarstwa.

    Odpowiedz
  • Matematyk(2016-12-13 21:12) Zgłoś naruszenie 00

    Usługa, która dziś kosztuje 123 zł daje przedsiębiorcy 81 zł na rękę. 23 zl to VAT, a 19 zł liniowy podatek dochodowy. (oczywiście nie liczymy kosztów) Ile będzie kosztować ta sama usługa po wprowadzeniu JP - WIĘCEJ!!! Bo przedsiębiorca zrekompensuje sobie nowy podatek.

    Odpowiedz
  • maciek(2016-12-13 14:57) Zgłoś naruszenie 00

    a jezeli ktoś prowadzi jednoosbową działalność i pracuje na cały etat w innej firmi do tej pory odprowadzal z dzialalnosci tylko zdrowotne a teraz?

    Odpowiedz
  • maciek(2016-12-13 14:59) Zgłoś naruszenie 00

    jezeli ktoś prowadzi jednoosbową działalność i pracuje na cały etat w innej firmi do tej pory odprowadzal z dzialalnosci tylko zdrowotne a teraz?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • 46584863201(2016-12-13 16:23) Zgłoś naruszenie 02

    Podatek CIT już jest dość skomplikowany jeśli chodzi o jego liczenie, chociaż ostatnio nie mam z tym problemów ponieważ znalazłam kalkulator podatku dochodowego

    Odpowiedz
  • Jot;(2016-12-13 15:05) Zgłoś naruszenie 00

    Niemal wszystko o przedsiębiorcach (prowadzących działalność gospodarczą). A gdzie pracownicy, zleceniobiorcy, emeryci, renciści, wspólne opodatkowanie małżonków....... Głucha cisza? A może ich nie będzie dotyczyć opowiedziana i zapowiedziana obniżka podatków?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz