Sprzedawca, który nie zakupi znaków legalizacyjnych na paczki papierosów ze starą akcyzą, musi wycofać papierosy ze sprzedaży.
Papierosy ze znakami akcyzy, które utraciły ważność, należy oznaczyć znakami legalizacyjnymi albo wycofać ze sprzedaży – poinformowało Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 16681). W wielu drobnych punktach handlowych znajdują się papierosy z nieważnymi znakami akcyzy. Wyroby oznaczone nieprawidłowo, nieodpowiednimi, uszkodzonymi znakami akcyzy lub nimi nieoznaczone, muszą być oznaczone legalizacyjnymi znakami akcyzy, jeżeli są przeznaczone do dalszej sprzedaży.
Ustawa o podatku akcyzowym daje możliwość sprzedaży wyrobów tytoniowych oznaczonych jednocześnie podatkowymi oraz legalizacyjnymi znakami akcyzy, jeżeli odpłatność przekracza kwotę równą sumie maksymalnej ceny detalicznej i kwoty 1,30 zł, stanowiącej należność za legalizacyjne znaki akcyzy, bez ponoszenia dodatkowych obciążeń podatkowych w zakresie akcyzy. Jednak, jak podkreśliło MF, właściciel wyrobów akcyzowych podlegający obowiązkowi oznaczania znakami akcyzy nie ma obowiązku wprowadzenia tych wyrobów do sprzedaży. Może zrezygnować z wcześniej złożonego zapotrzebowania na znaki legalizacyjne oraz wycofać wyroby przeznaczone do sprzedaży.
Znaki akcyzy naniesione na opakowania jednostkowe wyrobów tytoniowych lub na wyroby tytoniowe w danym roku kalendarzowym zachowują ważność do ostatniego dnia lutego następnego roku kalendarzowego. Rozwiązanie to miało ograniczyć zjawisko polegające na tworzeniu przez firmy tytoniowe znacznych zapasów papierosów. W rezultacie mimo wprowadzenia nowych stawek akcyzy papierosy opodatkowane niższymi stawkami znajdowały się jeszcze w sprzedaży średnio przez 8 miesięcy.