KRZYSZTOF GIL o rozliczeniach w spółkach - Trybunał Sprawiedliwości UE zajmie się sprawą opodatkowania w Polsce podatkiem od czynności cywilnoprawnych pożyczek udzielanych przez wspólników. Podatnicy powinni już dziś rozważyć wystąpienie z wnioskami o stwierdzenie nadpłaty.
ROZMOWA
EWA MATYSZEWSKA:
Do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej trafiła sprawa z pytania prejudycjalnego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach („DGP” pisał o tym 24 marca br.) w sprawie zgodności z prawem wspólnotowym polskich przepisów przewidujących opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych pożyczek udzielanych spółkom przez ich udziałowców w latach 2007 – 2008. Czego dotyczy sprawa?
KRZYSZTOF GIL*:
Sprawa dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), który polska spółka zapłaciła w związku z otrzymaną od udziałowca pożyczką. Przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidywały w latach 2007 – 2008 opodatkowanie 0,5-proc. stawką podatku tzw. czynność zmiany umowy spółki, za którą uznawane było również otrzymane pożyczki od udziałowca.
W toku postępowania została podniesiona wątpliwość, co do zgodności w tym zakresie przepisów ustawy o PCC z dyrektywą kapitałową. Opierała się na fakcie, że Polska z dniem przystąpienia do Unii Europejskiej zrezygnowała z pobierania tego podatku, a następnie wprowadziła go ponownie w 2007 roku, czym mogła naruszyć zasadę standstill (klauzula stałości).
Na jakim etapie jest sprawa?
Postanowieniem z 15 marca 2010 r. (sygn. akt I SA/Gl 731/09) WSA w Gliwicach skierował pytanie prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości UE. Obecnie Trybunał nadał sprawie sygnaturę: C-212/10 oraz wezwał uprawnione podmioty do przedłożenia w terminie dwóch miesięcy uwag na piśmie.
Jak będzie wyglądało dalsze postępowanie?
Postępowanie przed Trybunałem UE składa się z części pisemnej i ustnej. Po przedstawieniu przez zainteresowane podmioty m.in. uwag na piśmie rozpocznie się procedura ustna, która może objąć rozprawę oraz publiczne przedstawienie opinii rzecznika generalnego. Następnie powinno zostać wydane orzeczenie.



Kiedy można się spodziewać wyroku?
Średni czas trwania postępowania przed Trybunałem to ok. 17 miesięcy. Można się spodziewać, że samo orzeczenie może zostać wydane w 2011 roku, tym niemniej wcześniej ma szansę ukazać się opinia rzecznika generalnego, która może dać pewne wskazówki co do analizy spornych przepisów.
Jakiego orzeczenia możemy się spodziewać?
Zdecydowana większość polskich spraw podatkowych rozpatrywana do tej pory przez Trybunał kończyła się uznaniem, że krajowe przepisy uchybiały regulacjom wspólnotowym. Istnieją argumenty za twierdzeniem, że tak może być i tym razem.
Czy możliwe jest oszacowanie kwot podatku z tytułu spornych czynności zapłaconych przez podatników w latach 2007 – 2008?
Precyzyjne wyliczenia nie są możliwe. Można się posiłkować w tym zakresie informacjami zamieszczonymi w uzasadnieniu projektu do ustawy, wykreślającej od 1 stycznia 2009 r. czynność udzielenia pożyczki przez wspólnika z czynności stanowiących zmianę umowy spółki. Łączny szacunkowy wpływ z podatku z tytułu umowy spółki kapitałowej lub jej zmiany tylko za 2007 rok wyniósł ok. 0,22 mld zł (ogółem z PCC ok. 2,609 mld zł). Jednak za zmianę umowy spółki były uznane w tym okresie również takie czynności jak wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje podwyższenie kapitału zakładowego, czy też dopłaty.
Jakie działania mogą podjąć podatnicy, którzy zapłacili sporny podatek?
Podatnicy powinni rozważyć wystąpienie już dziś z wnioskami o stwierdzenie nadpłaty w PCC. Jeżeli orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE będzie korzystne, postępowania wszczęte przez nich powinny być względnie szybko zakończone przed krajowymi organami podatkowymi lub sądami.
*Krzysztof Gil
doradca podatkowy w Deloitte, pełnomocnik podatnika przed Trybunałem Sprawiedliwości UE