PIOTR TATARA o rozliczeniach firmowych - Wydatki związane ze spotkaniami z kontrahentami w restauracjach, o ile służą sprawom służbowym, mogą być kosztem uzyskania przychodu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wydał korzystny dla podatników wyrok w sprawie zaliczania do kosztów podatkowych wydatków na obiad z kontrahentem. Co wynika z tego wyroku?

Sąd w wyroku z 18 maja 2010 r. (sygn. akt I Sa/Kr 620/10) odniósł się do wydatków, które są ponoszone przez podatnika w związku z zapraszaniem kontrahentów na spotkania w restauracjach. Stwierdził, że o ile spotkania takie służą załatwianiu spraw służbowych i nie mają charakteru uroczystego, wytwornego czy okazałego, lecz polegają jedynie na zapewnieniu standardowego poczęstunku, zwyczajowo przyjętego w takich okolicznościach, wydatki mogą stanowić koszt uzyskania przychodów. Wyrok nie jest jeszcze prawomocny.
Czy organy podatkowe potwierdzają takie stanowisko w wydawanych interpretacjach?
Nie. W wydawanych interpretacjach organy podatkowe wskazują, że tylko ponoszone przez podatników wydatki na poczęstunek w biurze, np. napoje, ciastka czy inne drobne przekąski, stanowią koszty uzyskania przychodów. Jednak już wydatki na zaproszenie kontrahenta na tzw. lunch do restauracji są zdaniem organów podatkowych wydatkami na reprezentację. Jako takie nie mogą one stanowić kosztów uzyskania przychodów w myśl art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o PIT (art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT).
Jakich argumentów używa fiskus?
Uzasadniając swoje stanowisko, organy podatkowe wskazują, że reprezentacja to każde działanie zmierzające do stworzenia oczekiwanego wizerunku podatnika w celu ułatwienia zawarcia umowy lub stworzenia korzystnych warunków jej zawarcia. Wydatki na reprezentację zaś to koszty, jakie ponosi podatnik w celu wykreowania swojego pozytywnego wizerunku, uwypuklenia swojej zasobności, profesjonalizmu (np. interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, nr IBPB1/1/415-831/09/ESZ).



Czy istnieją jednolite interpretacje w tym zakresie?
Nie. Przykładowo w interpretacji nr IPPB5/4240-24/09-2/AM dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie zajął stanowisko, że zaproszenie kontrahenta na kawę, zwykły lunch czy obiad do restauracji nie jest działaniem o charakterze nadzwyczajnym. Jest to powszechnie spotykana praktyka. Tym samym brak podstaw, aby uznać, że ponoszone przez spółkę wydatki związane z organizacją spotkań z kontrahentami spełniały przesłanki wymienione w art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT, wyłączające je z kosztów uzyskania przychodów.
Czy organy podatkowe niewłaściwie interpretują przepisy o kosztach?
Artykuł 23 ustawy o PIT (art. 16 ustawy o CIT) zawiera zamknięty katalog wyłączeń z kosztów uzyskania przychodów. Ponieważ przepis ten stanowi wyjątek od ogólnej zasady, że wszystkie koszty ponoszone przez podatników w celu uzyskania, zabezpieczenia lub zachowania źródła przychodów mogą stanowić koszt uzyskania przychodów, jego interpretacja nie może mieć charakteru rozszerzającego.
Czy posiłki z kontrahentami mogą być uznawane za wytworne o charakterze reprezentacyjnym?
Działaniami o charakterze reprezentacyjnym są wyłącznie takie, które cechują się okazałością, wytwornością. Charakteru takiego nie mają standardowe posiłki spożywane podczas spotkań z kontrahentami. Należy więc w pełni podzielić stanowisko zaprezentowane przez WSA w Krakowie.
*Piotr Tatara
doradca podatkowy z kancelarii Baker & McKenzie