MARCIN ZIMNY o zmianach w przepisach unijnych - Od 1 stycznia 2011 r. zostanie wprowadzony nowy sposób ustalania minimalnego poziomu opodatkowania wyrobów tytoniowych. Od 2014 roku minimalna akcyza w UE wyniesie 90 euro za 1 tys. papierosów zamiast obecnych 64 euro.
ROZMOWA
EWA MATYSZEWSKA
Jakie zmiany wprowadza nowa dyrektywa unijna dotycząca struktury oraz stawek podatku akcyzowego stosowanego do wyrobów tytoniowych?
MARCIN ZIMNY*
W Dzienniku Urzędowym UE ukazała się Dyrektywa Rady 2010/12/UE z 16 lutego 2010 r. zmieniająca Dyrektywy 92/79/ EWG, 92/80/EWG i 95/59/WE w zakresie struktury oraz stawek podatku akcyzowego stosowanego do wyrobów tytoniowych oraz Dyrektywę 2008/ 118/WE. Jak sama jej nazwa wskazuje, wprowadza przede wszystkim zmiany w zakresie stawek podatku akcyzowego na wyroby tytoniowe, a także struktury opodatkowania. Celem Dyrektywy Rady 2010/ 12/UE jest stopniowy wzrost minimalnego opodatkowania podatkiem akcyzowym wszystkich wyrobów tytoniowych, tj. papierosów, tytoniu do palenia, cygar i cygaretek.
Wprowadzono też istotną zmianę odnoszącą się do sposobu ustalania minimalnego opodatkowania akcyzą?
Dotychczas minimalny poziom opodatkowania ustalano na podstawie papierosów należących do kategorii cenowej o największym popycie. Teraz ten minimalny poziom będzie ustalany na podstawie średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży papierosów. W przypadku papierosów całkowity podatek akcyzowy (podatek specyficzny i podatek ad valorem) powinien wynosić co najmniej 57 proc. średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży papierosów dopuszczonych do konsumpcji.



Jakie zmiany będzie trzeba wprowadzić w Polsce?
Ustawodawca polski będzie zobowiązany wprowadzić nowy sposób ustalania minimalnego poziomu opodatkowania, począwszy od 1 stycznia 2011 r. Jednocześnie Dyrektywa Rady 2010/12/UE wskazuje, że od 1 stycznia 2014 r. całkowity podatek akcyzowy od papierosów powinien wynosić co najmniej 60 proc. średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży papierosów dopuszczonych do konsumpcji. Przy tym taki podatek akcyzowy powinien wynosić nie mniej niż 90 euro za 1 tys. papierosów (obecnie minimalna kwota wynosi 64 euro za 1 tys. papierosów).
Czy czeka nas zatem podwyżka papierosów?
Tak. Polska otrzymała co prawda okres przejściowy do 31 grudnia 2017 r. na dostosowanie się do tych minimów opodatkowania papierosów, ale można się spodziewać, że stawki na papierosy w Polsce będą stopniowo rosły, tak aby osiągnąć od 1 stycznia 2018 r. unijne minimum.
Czy zmieni się opodatkowanie innych wyrobów tytoniowych?
Polski ustawodawca będzie musiał również podnieść stawki akcyzy na tytoń do palenia, który dla wielu palaczy stanowi substytut papierosów. Obecnie przepisy unijne przewidują, że całkowity podatek akcyzowy na drobno krojony tytoń, z którego zwija się papierosy, ma wynosić przynajmniej 36 proc. detalicznej ceny sprzedaży, włączając wszystkie podatki, albo 32 euro za kilogram. Od 1 stycznia 2011 r. całkowity podatek akcyzowy (podatek specyficzny lub podatek ad valorem) od tytoniu do palenia ma wynosić co najmniej 40 proc. średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży tytoniu do palenia drobno krojonego przeznaczonego do skręcania papierosów dopuszczonego do konsumpcji lub co najmniej 40 euro za kilogram. W kolejnych latach stawki akcyzy na tytoń mają stopniowo wzrastać, tak aby od 1 stycznia 2020 r. całkowity podatek akcyzowy od tytoniu do palenia wynosił co najmniej 50 proc. średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży tytoniu lub co najmniej 60 euro za kilogram.
*Marcin Zimny
prawnik z CMS Cameron McKenna