Rozmawiamy z ANDRZEJEM NIKOŃCZYKIEM, doradcą podatkowym, partnerem w kancelarii Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy - Podatnicy, którzy uzyskują przychody z najmu, nie muszą instalować kas fiskalnych, jeśli dokumentują świadczone usługi fakturami.
ROZMOWA
EWA MATYSZEWSKA
Od 2010 roku podatnicy świadczący usługi najmu mogą korzystać z ryczałtowego opodatkowania przychodów według stawki 8,5 proc. Czy w VAT ciążą na nich jakieś dodatkowe obowiązki?
ANDRZEJ NIKOŃCZYK*
To zależy od przedmiotu najmu, np. najem lokali mieszkalnych na cele mieszkalne korzysta ze zwolnienia od VAT i nie wymaga prowadzenia ewidencji. Jeśli jednak byłby to lokal użytkowy, będzie on podlegał opodatkowaniu VAT, chyba że podatnik wybierze zwolnienie podmiotowe.



A czy jest obowiązek stosowania kas rejestrujących przy najmie?
Co do zasady brak jest takiego obowiązku, jeśli świadczymy usługi na rzecz podatników VAT. Z kolei przy sprzedaży konsumenckiej przewidziano liczne wyjątki. W przypadku najmu nieruchomości wystarczy dokumentowanie całości sprzedaży z tego tytułu fakturami, by nie musieć stosować kas. Inne usługi mogą korzystać ze zwolnień dla świadczenia usług w niewielkim wymiarze. Nie trzeba stosować kas, jeśli liczba świadczonych usług w ciągu roku jest nie wyższa niż 50, a liczba odbiorców jest mniejsza niż 20 i w całości są dokumentowane fakturami. Jeśli jednak działalność rozpoczynamy w drugiej połowie roku, liczba transakcji nie może być wyższa niż 25, a liczba odbiorców mniejsza niż 10.
Jednak tylko podatnicy zarejestrowani jako VAT czynni mogą wystawiać faktury VAT. Czy trzeba rezygnować ze zwolnienia od VAT, by korzystać ze zwolnienia od kas?
Nie. Faktury VAT mogą wystawiać tylko podatnicy VAT czynni, ale fakturami są również rachunki wystawiane na podstawie Ordynacji podatkowej przez podatników nie- zobowiązanych do wystawiania faktur VAT. Zatem, aby korzystać z tych zwolnień, trzeba wystawiać rachunki, jednak zbiór tych rachunków może być traktowany jako ewidencja dzienna i nie trzeba robić nic więcej.
Czy są inne zwolnienia niewymagające wystawiania rachunków lub faktur?
Można korzystać ze zwolnienia dla usług, również gdy całość zapłaty za świadczone usługi następuje za pośrednictwem poczty, banku lub SKOK na rachunek podatnika w banku lub SKOK, o ile z ewidencji i dowodów wynika jednoznacznie, jakiej transakcji dotyczyła zapłata. W mniejszym wymiarze można korzystać ze zwolnienia wynikającego z niskich obrotów. Obecnie to 40 tys. zł dla kontynuujących działalność i 20 tys. dla rozpoczynających w trakcie roku.
Jeśli podatnik korzysta z kilku zwolnień i utraci jedno z nich, czy musi instalować kasę?
Nie, póki spełnia warunki choćby jednego ze zwolnień.