Rozmawiamy z ELŻBIETĄ LUTOW o prezydenckim projekcie zmian w podatkach - Związek Rzemiosła Polskiego nie popiera propozycji prezydenta, dotyczącej zwolnienia z PIT bonów i talonów dla pracowników sfinansowanych z funduszy socjalnych lub związkowych.
Rozmowa
EWA MATYSZEWSKA
Jak pomysł zwolnienia z PIT bonów i talonów ocenia Związek Rzemiosła Polskiego, zrzeszający drobnych przedsiębiorców?
ELŻBIETA LUTOW*
Z inicjatywy ustawodawczej prezydenta powstał projekt zmian do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, którego celem jest zwolnienie od podatku bonów, talonów i innych znaków dla pracowników i finansowanych z funduszy socjalnych lub związkowych. Związek Rzemiosła Polskiego przekazał w tej sprawie stanowisko wyrażające brak poparcia dla tego kierunku zmian.
Dlaczego drobni przedsiębiorcy nie chcą zwolnienia?
Uważamy, że obecny przepis zwalniający świadczenia pieniężne finansowane z tych funduszy jest zupełnie wystarczający. Jest to rozwiązanie uniwersalne, nieukierunkowujące wydatkowania pieniędzy na sieci handlowe wykorzystujące bony towarowe jako jedną z form promowania zakupu u konkretnego sprzedawcy. Pracownik, otrzymując pieniądze, ma pełną swobodę wyboru i może je wydać u dowolnie wybranego dostawcy, także u takiego, który wykorzystuje bony i talony.



Czy takie rozwiązanie jest lepsze?
Tak. Jest lepsze, bo nie preferuje żadnej grupy dostawców. W przypadku bonów wiadomo, że można je zrealizować tylko w ściśle określonej sieci sklepów czy firm usługowych.
Ale czy zmiany zaproponowane przez prezydenta nie przyniosłyby korzyści wszystkim pracownikom?
Nie. Przyjęcie rozwiązań zawartych w projekcie w niczym nie zmienia nierównego traktowania podatników, stawiającego w uprzywilejowanej sytuacji wypłaty na cele socjalne, ale tylko finansowane z funduszy socjalnych i związkowych. Ze zwolnień od podatku dla wypłacanych świadczeń nadal nie mogą korzystać pracownicy mniejszych firm, nietworzących funduszu socjalnego. Wnioski w tej sprawie Związek Rzemiosła Polskiego zgłasza od kilku lat.
Co w takim razie powinno być objęte zwolnieniem z PIT?
Zwolnione z podatku powinny być świadczenia rzeczowe i pieniężne o charakterze okolicznościowym – oczywiście w limitowanej kwocie – wypłacane pracownikom nie tylko w ramach tworzonego funduszu socjalnego. Nie powinno się nadal utrzymywać zasady, że to samo świadczenie rzeczowe przyznane pracownikowi zatrudnionemu w małej firmie będzie skutkowało opodatkowaniem, a w przypadku pracownika zatrudnionego w firmie zobowiązanej do tworzenia funduszu socjalnego takiego skutku nie powoduje. Jest to zasadnicza i nieuzasadniona nierówność, dotyczy wszystkich pracowników zatrudnionych w firmach nietworzących funduszu socjalnego i kolejne projektowane zmiany tego przepisu powinny iść raczej w kierunku zniesienia tej nieracjonalnej regulacji.
Elżbieta Lutow*
dyrektor zespołu rozwoju przedsiębiorczości Związku Rzemiosła Polskiego