TRZY PYTANIA DO... Jakuba Matusiaka, starszego konsultanta w dziale doradztwa podatkowego w PricewaterhouseCoopers - Nowa ustawa o podatku akcyzowym wprowadziła zmiany w opodatkowaniu akcyzą samochodów osobowych. Akcyzę płaci się tylko raz. Niektóre organy rejestrujące samochody wymagają przedstawienia specjalnego zaświadczenia o zapłacie akcyzy w każdym przypadku rejestrowania samochodu, także w stosunku do samochodów wyprodukowanych w Polsce. Czy takie żądania są uzasadnione?
- Nie. Począwszy od 1 marca - odkąd obowiązuje nowa ustawa akcyzowa - niektóre organy rejestrujące odmawiają rejestracji samochodów osobowych wyprodukowanych w kraju, kiedy osoba dokonująca rejestracji pojazdu nie przedstawi organowi zaświadczenia potwierdzającego zapłatę akcyzy od tego samochodu. Taka odmowa ze strony organu nie znajduje podstaw w obecnie obowiązującym prawie.
● Kiedy zatem zaświadczenie o zapłacie akcyzy będzie potrzebne?
- Takie zaświadczenie może zostać wydane, kiedy samochód jest sprowadzany z innego państwa Unii Europejskiej. W celu uzyskania zaświadczenia podmiot, który sprowadził samochód, powinien wystąpić z odpowiednim wnioskiem do właściwego naczelnika urzędu celnego. Zaświadczenie będzie wymagane do zarejestrowania sprowadzonego samochodu. Nowa ustawa akcyzowa nie wspomina nic o zaświadczeniach w przypadku samochodów osobowych wyprodukowanych w kraju czy samochodów sprowadzanych spoza UE.
Również przepisy prawa o ruchu drogowym przewidują obowiązek przedstawienia organowi rejestrującemu specjalnego zaświadczenia potwierdzającego zapłatę akcyzy jedynie w sytuacji, w której rejestrowany samochód został nabyty w innym państwie członkowskim.
● Czyli specjalny dokument jest wymagany jedynie wtedy, kiedy samochód osobowy sprowadzono z państwa członkowskiego UE i jest on rejestrowany w Polsce po raz pierwszy?
- Tak. W przypadku samochodów wyprodukowanych w Polsce i sprowadzonych spoza UE ani przepisy ustawy akcyzowej, ani przepisy prawa o ruchu drogowym nie przewidują obowiązku uzyskania specjalnego zaświadczenia potwierdzającego zapłatę akcyzy, a następnie przedstawienia go organowi rejestrującemu. W praktyce dokumentem potwierdzającym zapłatę akcyzy w przypadku takich samochodów są odpowiednio faktura zakupu lub dokument celny.