Grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej są opodatkowane najwyższymi stawkami podatku od nieruchomości. Firma musi je płacić nawet wtedy, gdy ich nie wykorzystuje, albo wynajmuje.

Czy podatnik musi zmierzyć pomieszczenia

Podatnik w deklaracji podatkowej przyjął powierzchnię budynku taką, jak wynikała z dokumentów o pozwoleniu na budowę. Nie pamięta jednak, czy przyjął powierzchnię całkowitą budynku, czy powierzchnię użytkową. Czy powinien zmierzyć pomieszczenia, aby upewnić się, jaka jest powierzchnia do opodatkowania?

Czy konieczna jest korekta przy zawyżonej wartości

Podatnik składał deklaracje na podatek od nieruchomości, ale okazuje się, że zawyżał wartość budowli. Czy w takiej sytuacji powinien złożyć korektę deklaracji?

Czy można nie płacić podatku od budynku w złym stanie

Podatnik posiada budynek w złym stanie technicznym. Czy może od niego nie płacić podatku od nieruchomości?

Czy od budynku w ruinie jest maksymalna stawka

Podatnik jest właścicielem budynku, który nie nadaje się do użytkowania ze względów technicznych. Jest ruiną, co potwierdziły odpowiednie organy administracji. Czy od takiego budynku też trzeba płacić podatek według najwyższych stawek?

Czy płacę podatek od nieruchomości po zawieszeniu działalności

Przedsiębiorca wykorzystuje część budynku do prowadzenia działalności gospodarczej i płaci podatek od nieruchomości według najwyższej stawki. Zamierza jednak zawiesić działalność na dwa miesiące. Czy w tym okresie nie będzie musiał płacić podatku?

Czy podatek od nieruchomości będzie musiał zapłacić wynajmujący

Firma ograniczyła swoją działalność i część należącego do niej budynku chce wynająć. Czy w takim przypadku obowiązek zapłaty podatku od nieruchomości będzie ciążył na niej?
To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji poznasz odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania. Zobacz artykuł w elektronicznym wydaniu eDGP: Jak firmy mogą optymalizować i rozliczać podatek od nieruchomości.