statystyki

Jak prawidłowo rozliczać z urzędem skarbowym najem prywatny

autor: Magdalena Majkowska14.09.2012, 07:25; Aktualizacja: 14.09.2012, 10:17

Podatnik, który nie prowadzi działalności gospodarczej, może wybrać formę opłacania podatku dochodowego od wynajmowanych lokali według zasad ogólnych lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Reklama


Reklama


Czy najem zgłaszać przed uzyskaniem przychodu

Podatnik od października będzie wynajmował swoje mieszkanie. Zamierza rozliczać się ryczałtem ewidencjonowanym. Czy zgłoszenia tej formy opodatkowania powinien dokonać przed dniem otrzymania pierwszego przychodu?

Czy odsetki są kosztem podatkowym

Podatniczka kupiła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, zaciągając na ten cel kredyt hipoteczny. Podatniczka zamierza wynająć mieszkanie, a przychód z najmu rozliczać na zasadach ogólnych. Czy kredyt i odsetki można w jakiś sposób uwzględniać w kosztach?

Czy w umowie można wskazać osobę dokonującą opłat

W umowie najmu właściciel mieszkania określił wysokość wynagrodzenia. Dodatkowo wskazane zostało, że czynsz do spółdzielni mieszkaniowej wpłaca wynajmujący. Czy taki wydatek będzie kosztem umowy najmu?

Czy trzeba złożyć umowę w urzędzie skarbowym

Właściciel mieszkania będzie podpisywał umowę najmu okazjonalnego. Wybiera ryczałt ewidencjonowany. Czy w związku z zawarciem takiej umowy ciążą na nim dodatkowe obowiązki względem urzędu skarbowego?

Czy przy kilku lokalach możliwy jest ryczałt

Podatnik nie prowadzi działalności gospodarczej. Wynajmuje trzy mieszkania. Czy w takiej sytuacji może stosować opodatkowanie 8,5-proc. stawką ryczałtu jako najem prywatny?

Czy małżonkowie muszą wspólnie wpłacać podatek

Małżonkowie zamierzają wynająć nieruchomość będącą składnikiem ich majątku wspólnego. Czy w takim wypadku przychody z najmu muszą rozliczać po połowie?

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak prawidłowo rozliczać z urzędem skarbowym najem prywatny

W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Rybnik@Szklanny.eu(2012-09-17 09:59) Odpowiedz 00

  Temat jest niestety nieprecyzyjny i może wprowadzać czytelników w błąd.
  Bo stwierdzenie "Podatnik, który nie prowadzi działalności gospodarczej, może wybrać formę opłacania podatku dochodowego od wynajmowanych lokali według zasad ogólnych lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. " prowadzi do błędnego wniosku, że podatnik prowadzący działalność gospodarczą i wynajmujący prywatnie lokal nie może na przykład wybrać ryczałtu jako formy opodatkowania tego wynajmu.
  Zależność, o której z pewnością myślał autor, istnieje pomiędzy prowadzoną działalnością a faktem czy najem dokonywany jest w ramach tej działalności czy też w ramach źródła przychodów najem prywatny. Pewnie należy to czytelnikom precyzyjnie wyjaśnić lecz sam tytuł nie oddaje faktycznego stanu prawnego a zagadnienia podatkowe wymagają precyzji.
  Dariusz Szklanny Doradca Podatkowy wpis 10426

 • S(2012-09-17 17:20) Odpowiedz 00

  ...temat podobny jak ten... Zadanie z matematyki dla uczniów klas drugich szkoły podstawowej, cytuję "Marta, gdy się urodziła ważyła 4kg, teraz waży 15kg. Pytanie - ile lat ma Marta?"...koniec cytatu.:):):)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama