Alimenty na rzecz dzieci są zwolnione z podatku dochodowego bez względu na ich wysokość. W przypadku innych osób limitowanym zwolnieniem objęte są wyłącznie alimenty otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej

1 Upewnij się, czy istotna jest podstawa wypłaty alimentów od małżonka

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem tych, które ustawodawca wymienił w katalogu zwolnień przedmiotowych lub od których został zaniechany pobór podatku w drodze rozporządzenia ministra finansów. Alimenty od byłego małżonka znajdują się na liście dochodów zwolnionych z podatku. Jednak zwolnienie z opodatkowania PIT stosuje się pod pewnymi warunkami. W przypadku alimentów na rzecz osób innych niż dzieci istotna jest podstawa wypłacanego świadczenia oraz jego wysokość. Zwolnieniu podlegają wyłącznie alimenty otrzymane na podstawie wyroku sądu lub ugody sądowej. Jeżeli zatem dana osoba wypłaca byłej żonie lub mężowi alimenty bez orzeczenia sądowego, to taki przychód będzie podlegał opodatkowaniu.
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak nie zapłacić PIT od alimentów.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz TRZY pozostałe porady.