Od początku roku obwiązują zmiany w katalogu zwolnień z podatku dochodowego od osób fizycznych, które są korzystne dla funkcjonariuszy służb mundurowych. Z jakich nowych preferencji korzystają oni od tego roku?
Nowa treść art. 21 ust. 1 pkt 18 ustawy o PIT pozbawiła prawa do zwolnienia dodatków za rozłąkę liczną grupę pracowników, m.in. firm budowlano-montażowych, przyznając to prawo od roku 2011 funkcjonariuszom służb mundurowych. Równocześnie w katalogu zwolnień pozostawiono w dotychczasowym brzmieniu art. 21 ust. 1 pkt 14, który dotyczy kwot otrzymanych przez pracowników z tytułu zwrotu kosztów przeniesienia służbowego oraz zasiłków na zagospodarowanie i osiedlenie się w związku z tym przeniesieniem. Prezentowana przez administrację podatkową interpretacja tego przepisu gwarantuje skorzystanie z przywileju zwolnienia od podatku wspomnianych składników otrzymanych wyłącznie przez funkcjonariuszy służb mundurowych.
Równie dobrze w katalogu zwolnień przedmiotowych zostało przez ustawodawcę ukryte przysługujące funkcjonariuszom, a od 2010 roku również żołnierzom, zwolnienie kwot stanowiących zwrot kosztów ich dojazdów do pracy. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 112 ustawy o PIT, wolny od podatku dochodowego jest bowiem zwrot kosztów dojazdu pracownika do zakładu pracy, o ile obowiązek ponoszenia tych świadczeń przez pracodawcę wynika wprost z przepisów innych ustaw.
Obowiązek zwrotu tego rodzaju kosztów widnieje w wielu ustawach, m.in. o Państwowej Straży Pożarnej, Prawo o ustroju sądów powszechnych, o Sądzie Najwyższym, o prokuraturze, o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, przy czym tylko ta ostatnia dotyczy zwrotu kosztów osobom będącym pracownikami w rozumieniu kodeksu pracy. Pozostałe natomiast ustanawiają obowiązek zwrotu kosztów dojazdów osobom pozostającym w stosunku służbowym (sędziom, prokuratorom, funkcjonariuszom Policji itp.). Należy jednak pamiętać, że zgodnie z definicją zawartą w art. 12 ust. 4 ustawy o PIT, za pracownika w rozumieniu tej ustawy uważa się także osobę pozostającą w stosunku służbowym.