Darowizna auta stanowi zbycie, które nie podlega PIT.

Przychodem z działalności gospodarczej są przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku, w tym m.in. środków trwałych.

Do powstania przychodu z działalności gospodarczej dochodzi jedynie wskutek zbycia o charakterze odpłatnym. Przekazanie samochodu w drodze darowizny na rzecz osoby trzeciej jest zbyciem nieodpłatnym i dlatego nie podlega opodatkowaniu PIT. Wynika to z faktu, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie znajdują zastosowania do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn. Dotyczy to również przypadku, gdy podatnik wykupił auto, które do tej pory leasingował i przekazał ten samochód w darowiźnie innemu przedsiębiorcy.

Pewnym problemem, który może wystąpić w związku z darowizną auta, jest ustalenie jego wartości początkowej dla obdarowanego, prowadzącego działalność gospodarczą. Zgodnie bowiem z art. 22g ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT w razie nabycia w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób wartością początkową środka trwałego jest wartość rynkowa z dnia nabycia, chyba że umowa darowizny albo umowa o nieodpłatnym przekazaniu określa tę wartość w niższej wysokości.

Grzegorz Grochowina, ekspert z KPMG

PODSTAWA PRAWNA

Art. 9, art. 10, art. 22g ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.).