statystyki

Podatek od sprzedaży mieszkania

autor: Mo02.05.2008, 03:00
  • Wyślij
  • Drukuj

Osoby sprzedające mieszkanie lub inną nieruchomość, której własność nabyły do końca 2006 roku, dalej płacą zryczałtowany podatek od przychodu ze zbycia. I to tylko wtedy, gdy byli właścicielami krócej niż 5 lat i przychodu nie przeznaczą na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych.





Stare zasady opodatkowania przychodu ze zbycia nieruchomości, mimo uchylenia stosownych przepisów od 1 stycznia 2007 r., wciąż obowiązują w stosunku do osób, które właścicielami tych nieruchomości zostały do końca 2006 roku. Przy czym w najlepszej sytuacji są osoby, które posiadają nieruchomość, jej część lub udział w niej dłużej niż pięć lat.

Jednym ze źródeł dochodów, którymi fiskus interesuje się w ramach podatku dochodowego od osób fizycznych, jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, a także prawa wieczystego użytkowania gruntów. W każdym z tych przypadków, o ile tylko odpłatne zbycie nie następuje w ramach działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, ustala się podatek od przychodu. Podatek ten ma charakter ryczałtu w wysokości 10 proc. uzyskanego przychodu.

Podobnie traktuje się przychód uzyskany w trakcie zamiany nieruchomości.

Wysokość podatku ustala się, a nie płaci, ponieważ fiskus daje sprzedającemu szansę ucieczki przed takim podatkiem. Polega ona na wydatkowaniu uzyskanych ze sprzedaży pieniędzy na cel mieszkaniowy. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że ta swoista ulga podatkowa ma mieszkaniowy charakter tylko co do sposobu wydatkowania, natomiast nie ma żadnych takich ograniczeń w zakresie charakteru sprzedawanej nieruchomości. Oznacza to, że można uniknąć płacenia podatku, inwestując we własne cele mieszkaniowe zarówno wtedy, gdy sprzedaje się dom lub mieszkanie, jak również garaż, pawilon handlowy i każdą inną nieruchomość.

W takim przypadku, podobnie jak w każdym innym, w którym ustala się dochód ze sprzedaży dla celów podatku, trzeba tylko w terminie 14 dni od dnia dokonania tej sprzedaży złożyć oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczy się na własne cele mieszkaniowe.




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:GP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 13

  • 1: M z IP: 83.26.33.* (2008-05-02 23:05)

    Autor pisze: "Podobnie traktuje się przychód uzyskany w trakcie zamiany nieruchomości.". Informuję autora, że przychód uzyskany z zamiany nabytych do końca 2006 roku lokali i nieruchomości mieszkalnych na takie nieruchomości i lokale jest wolny od podatku dochodowego.

  • 2: MGR z IP: 62.50.174.* (2008-05-03 09:59)

    Tak, jeśli wartość zamienianych lokali jest równa.

  • 3: MP z IP: 83.30.242.* (2008-05-03 21:31)

    W 2003 roku sprzedałam mieszkanie, które było wykupione na własność od SM w styczniu 1998r. Przydział na mieszkanie otrzymałam od spółdzielni w 1993 roku (przydział lokalu mieszkalnego typu spółdzielczego). Przez cały ten okres byłam tam zameldowana. Pieniądze ze sprzedaży zainwestowałam w budowę własnego domu lecz, niestety, nie zmieściłam się w wymaganych 2 latach. Czy jest jakaś możliwość odwołania się od decyzji US o zapłacenia 10% podatku?

  • 4: MP z IP: 83.30.242.* (2008-05-03 21:53)

    Oczywiście odwołać się można tylko na jakie przepisy powołać się w tym odwołaniu

  • 5: MGR z IP: 62.50.174.* (2008-05-05 21:10)

    Moim zdaniem nie ma szans na odwołanie. Po to właśnie ustawodawca dał dwuletni okres na wydatkowanie pieniędzy, ze sprzedaży nieruchomości, na cele mieszkaniowe.

  • 6: ivet z IP: 195.72.148.* (2008-05-06 12:45)

    proszwę mi napisać który z US poda petentowi wykaz towarów można w ciagu 2 lat można odliczyć od podatku - sami chyba nie wiedzą co można odliczyć.Zakup działki mnie nie interesuje.

  • 7: kati z IP: 91.194.188.* (2008-05-08 10:15)

    Niestety, zawsze w takich artykułach brak informacji, że jeżeli korzystało się w ciągu tych lat z ulgi odsetkowej to ucieczki przed fiskusem nie ma, nawet jeżeli przeznaczy sie kwotę ze sprzedaży mieszkania na cele mieszkaniowe. Podatek trzeba zapłacić jeżeli korzystało się z ulgi odsetkowej i chce sie sprzedać nieruchomość przed upływem 5 lat.

  • 8: Marlena z IP: 77.115.119.* (2008-05-22 09:58)

    co do celow mieszkaniowych - czy fiskusa interesuje samo nabycie nieruchomości (wartość nier. z aktu not) czy tez faktyczna kwota gotowki wydana na ten cel? Chcę refinansować kredyt mieszkaniowy i słyszałam, że traci się wtedy prawo do zaliczenia spłaty tego nowego kredytu na poczet celów mieszk. Sytuacja bedzie taka, że za rok sprzedam mieszkanie za 400 tys ale bede miała 300 tys kredytu do spłaty, chce jednak kupić następną nieruchomość za 500 tys - czy mimo tego, że nowa nieruchomość bedzie w 80% kredytowana nie zapłacę podatku? dziękuję (mieszkanie kupione przed 1.01.07)

  • 9: Theo z IP: 87.205.153.* (2008-06-08 08:48)

    Problem z tym podatkiem jest taki, że jeśli mieszkam w danym mieszkaniu a następnie np. podpiszę umowę z deweloperem, który wybuduje mi dom i dopiero w ostatniej kolejności sprzedam mieszkanie (bo w końcu muszę gdzieś mieszkać do momentu wybudowania domu), to zakup tego domu nie liczy się jako zakup na cele mieszkaniowe, bo nastąpił przed datą sprzedaży mieszkania...
    Czy ustawodawca zakładał w takim razie, że muszę sprzedać mieszkanie, przeprowadzić się na okres budowy domu pod most a następnie zawrzeć umowę na budowę domu?

  • 10: Brian z IP: 217.153.18.* (2008-07-17 15:47)

    Właśnie czytam wiele w internecie bo mam zamiar sprzedać mieszkanie. Kupiłem też nowe i chcę pozbyć się balastu (kredytu) na poprzednim mieszkaniu i części nowego. Nie wiem czy mam rację, ale wyczytałem gdzieś, że należy brać pod uwagę moment aktu notarialnego a nie samego zakupu. Przez to właśnie muszę czekać jeszcze rok, gdyż poprzednie mieszkanie kupiłem w roku 2002 ale akt otrzymałem na początku 2003. Cały rok 2003 jest zerem w tym wszystkim mimo, że minęły zaledwie dwa miesiące zanim otrzymałem akt. Tylko dlatego muszę czekać aż minie mi 5 lat, bo nie mogę oczywiście przychodów przeznaczyć na mieszkanie drugie. Pisze o tym mój przedmówca (nie chciałem mieszkać pod mostem). Generalnie niezła jazda.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie