statystyki

Czy można obniżyć wysokość podatku od nieruchomości

autor: Magdalena Majkowska16.02.2009, 03:00

Czy można obniżyć płacony podatek od nieruchomości z powodu przejściowych trudności finansowych w firmie?

Reklama


Reklama


Przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nie przewidują wprost takiej możliwości. Nie ma przepisów, na podstawie których podatnik mógłby wystąpić z wnioskiem do organu podatkowego (prezydenta, burmistrza bądź wójta) o czasowe obniżenie wysokości podatku od nieruchomości z uwagi np. na przejściowe trudności finansowe w jego firmie spowodowane aktualnym kryzysem finansowym. Przepisy tej ustawy są stosunkowo rygorystyczne dla podatników, gdyż zasadniczo muszą oni płacić podatek od nieruchomości będących w ich posiadaniu, nawet niewykorzystywanych (choćby czasowo) do prowadzonej działalności gospodarczej. Ustawa zawiera jednak przepisy, których zastosowanie, w niektórych przypadkach, pozwoli na obniżenie płaconego podatku.

Jakie regulacje pozwalają zatem na zmniejszenie podatku od nieruchomości?

Warto sprawdzić, czy mamy nieruchomości, które nie są i nie mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej ze względów technicznych. W takiej sytuacji nie będziemy zobowiązani do zapłaty podatku od tych nieruchomości według stawek jak za nieruchomości związane z działalnością gospodarczą (przez okres niemożności korzystania z tych nieruchomości ze względów technicznych). Jako przykład można podać budynek, który został już wybudowany, ale nie spełnia wymogów technicznych niezbędnych do rozpoczęcia jego użytkowania.

Przepisy ustawy przewidują również obniżenie podatku, w sytuacji kiedy w trakcie roku zaistniało zdarzenie mające wpływ na wysokość opodatkowania, w szczególności zmiana sposobu wykorzystywania nieruchomości lub jej części. Podatek zostanie obniżony od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło to zdarzenie. Przykładowo, lokal w budynku mieszkalnym, niestanowiący odrębnej nieruchomości, który przez okres od stycznia do czerwca jest wykorzystywany na sklep, a przez kolejne sześć miesięcy nie jest użytkowany. Wtedy za okres od stycznia do czerwca lokal będzie opodatkowany według stawek związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, zaś za okres od lipca do grudnia cały budynek (wraz z lokalem) według niższych stawek, jako lokal mieszkalny. Pamiętajmy o tym, że o takiej zmianie podatnik sam musi poinformować organ podatkowy.

A czy istnieje sposób na zmniejszenie obciążeń podatkowych podatników, którzy dopiero planują rozpocząć budowę budynków lub budowli?

Tak. W określonych sytuacjach mogą oni nawet oszczędzić podatek należny za cały rok podatkowy. W przypadku nowo wybudowanego budynku lub budowli obowiązek podatkowy powstaje 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli albo budynku (ich części) przed ich ostatecznym wykończeniem. Jeżeli zatem według planów inwestycyjnych budowa ma zostać zakończona w grudniu, jej zakończenie można przesunąć na styczeń. Wtedy podatek od takiej budowli (budynku) będzie płatny dopiero od 1 stycznia następnego roku. Podatnik zaoszczędzi zatem roczną kwotę podatku. W sytuacji, w której budowa zostałaby zakończona w grudniu, podatek musiałby być płacony już od stycznia następnego roku.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

Reklama

  • kielczanin.(2009-03-12 15:40) Odpowiedz 00

    Pan Prezydent w jednym z miast wybudował halę sportową bez parkingów.
    W czasie licznych meczy wszystkie sąsiadujące ulice są zablokowane przez samochody kibiców uniemożliwając korzystanie z garaży wyjazdów z domu itp.
    Czy można sie domagać obniżenia podatku z uwagi na zmianę dotychczasowych warunków i znaczne utrudnienia w korzystaniu z nieruchomości.
    Za poprawę warunków np. budowa drogi są pobierane opłaty adiacenckie a co w odwrotnym przypadku.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama