statystyki

Kiedy i kto może rozliczyć się wspólnie z dzieckiem

12.02.2009, 03:00
  • Wyślij
  • Drukuj

Rodzic, który samotnie wychowywał w roku podatkowym dziecko, ma prawo skorzystać z preferencyjnego rozliczenia PIT. W niektórych przypadkach, gdy dziecko uzyskało dochody w roku podatkowym, rozliczenia jego zarobków będzie musiał dokonać rodzic.





Czy dwójka rodziców może być samotna

Podatnik jest ojcem małoletniego dziecka. Z matką dziecka nie ma ślubu. Dziecko jest zameldowane w miejscu zamieszkania matki. Ona jest też prawną opiekunką dziecka. Ojciec nie jest pozbawiony praw rodzicielskich. W 2008 roku dziecko przebywało z ojcem i ojciec je utrzymywał. Czy oboje rodzice mogą się rozliczyć jako samotnie wychowujący dziecko?

Nie

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uzależniają prawa podatnika do preferencyjnego opodatkowania jego dochodów od tego, czy przez cały rok był osobą samotnie wychowującą dzieci. Wystarczające jest zatem, aby taki stan zaistniał w ciągu roku, a nie trwał przez cały rok.

Preferencyjne rozliczenie dotyczy tylko jednego z rodziców, co wynika z istoty wskazanej instytucji oraz z definicji osoby samotnie wychowującej dziecko. Warto przypomnieć, że za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów. Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się również osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.

Gdyby obydwoje rodzice rozliczali się w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko, wówczas konieczne byłoby dokonanie ustaleń, kto rzeczywiście wychowywał dziecko i oprócz kosztów jego utrzymania ponosił również wszelkie konsekwencje wychowawcze. Niemożliwa jest sytuacja, w której dwie osoby dojdą do wniosku, że są osobami samotnie wychowującymi dziecko i w związku z tym każda z nich ma prawo do skorzystania z preferencyjnego opodatkowania.

Podstawa prawna

• Art. 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy renta dzieci wpływa na rozliczenie

Podatniczka jest matką samotnie wychowującą dwoje uczących się dzieci w wieku 19 i 17 lat. Uzyskuje przychody z umowy o pracę oraz z działalności opodatkowanej na zasadach ogólnych. Dzieci otrzymują rentę po zmarłym ojcu i osiągają przychody z najmu mieszkania odziedziczonego po dziadku i od przychodów tych opłacają ryczałt. Czy renta dzieci wpływa na rozliczenie samotnego rodzica?

Nie

Zgodnie z przepisami ustawy o PIT od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, samotnie wychowujących w roku podatkowym dzieci:

1) małoletnie,

2) bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,

3) do ukończenia 25. roku życia uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Polska państwie, jeżeli w roku podatkowym nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach ogólnych lub od dochodów kapitałowych w łącznej wysokości przekraczającej kwotę stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz stawki podatku, określonych w pierwszym przedziale skali podatkowej, z wyjątkiem renty rodzinnej

- podatek może być określony, na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie.

W konsekwencji za 2008 rok podatniczce przysługuje prawo do preferencyjnego rozliczenia, tj. w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dzieci. Ponadto podatniczka ma również prawo do skorzystania z ulgi prorodzinnej na obydwoje dzieci.

Podstawa prawna

• Art. 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:GP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 12

  • 1: n z IP: 145.237.92.* (2009-02-12 07:51)

    Czy ryczałt wpływa na PIT rodzica?

    Moim skromnym zdaniem - wpływa oczywiście, ale nie w sposób jaki wskazano w odpowiedzi na to pytanie.

    Przepisy ustawy o PIT wyraźnie wskazują, że z rozliczenia przewidzianego dla rodziców samotnie wychowujących dzieci nie mogą skorzystać podatnicy będący na ryczałcie, ale nie dotyczy to tzw. "prywatnego najmu" (najem, dzierżawa, podnajem, poddzierżawa), czyli takiego który jest opodatkowany ryczałtem, ale przez osobę nie wykonuyującą dział. gospodarczej.

    Taka osoba może skorzystać z rozliczenia z dzieckiem, jeżeli jednocześnie nie ma przychodów opodatkowanych "liniówką" , czy podatkiem tonażowym.

    Sam najem, nawet na ryczałcie, ale bez prowadzenia dział. gospodarczej , nie jest jeszcze przeszkodą w rozliczaniu się jako osoba samotnie wych. dziecko.

  • 2: ŁG z IP: 83.18.246.* (2009-02-13 21:07)

    Racja. Art. 6 ust. 9 updof

  • 3: Mika z IP: 79.186.200.* (2009-02-17 09:29)

    Mam pytanie Moja córka w lipcu skończyła 18 lat i jako uczennica pracowała od września na umowę zlecenie Zarobiła 3.025 zł brutto Czy mogę rozliczyć się jako samotna matka?(oczywiście ją równiez rozliczam osobno)

  • 4: US z IP: 145.237.116.* (2009-02-18 08:37)

    chciałabym wiedzieć jak wygląda sprawa samotnego rozliczania się rodziców w przypadku gdy obydwoje mają pełną władzę rodzicielską nad dziećmi,nie mają orzeczenia o separacji ani rozwodu jednak od 1,5 roku nie zamieszkują wspólnie t.j. nie prowadzą wspólnego gospodarstwa,rozliczają się oddzielnie przy czym ojciec przez cały rok wychowywał jedno dziecko a matka drugie.
    O sytuacji tej wie sąd rodzinny

  • 5: Wiki z IP: 83.26.22.* (2009-02-18 15:59)

    czy ulga prorodzinna wliczana jest do dochodu?

  • 6: Dora z IP: 79.184.111.* (2009-03-08 14:28)

    Jestem wdową i chciałabym się rozliczyć z 16-letnim synem, który w 2008r uczył się w gimnazjum(OHP)i miał praktyki zawodowe(otrzymał PIT-11 ,dochód 0,00). Pobieram na niego rentę rodzinną.
    Do tej pory rozliczałam się na druku PIT-37. Chciałabym też odliczyć internet.
    Który PIT mam wypełnić? i jakie załączniki?

  • 7: wnikliwy z IP: 89.108.247.* (2009-03-30 21:07)

    Autor wprowadza w błąd!!! I to poważny, twierdząc, że wspólne zamieszkiwanie obojga rodziców tworzący tzw. konkubinat nie upoważnia do roizlocznia w sposób wskazany dla osób samotnie wychowującycyh dzieci. Proponuje zapoznać sie z orzeczeniem WSA w Warszawie - III SA/Wa 1133/07. Walczcie o swoje pieniądze!

  • 8: bea z IP: 95.40.127.* (2009-09-23 13:42)

    czy ojciec dzieci nie mający ślubu z matką dzieci zameldowany nie tam gdzie dzieci i ich matka matka pobiera sw.jako samotnie wychowująca on daje niby fikcyjne alimenta 200zł może rozliczyć na siebie ulge na dzieci jak tak to jest to niesprawiedliwe wobec pełnych rodzin którym dużo św. nie przysługuje tylko dlatego że są w związku małżeńskim//

  • 9: kaka z IP: 109.95.173.* (2011-01-26 11:51)

    czy jako bezrobotna w 2010 r moge sie rozliczyc na dzieci które samotnie wychowuje

  • 10: EDZIA z IP: 195.116.48.* (2012-01-18 12:01)

    MOJE DZIECKO MA 24 LATA I UCZY SIĘ NA STUDIUM ZAOCZNYM CZY MOGĘ JĄ ODLICZYĆ OD PODATKU

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie