Zapadł bardzo ważny wyrok dla podatników mających tzw. złe długi, czyli wierzytelności, których nie udało im się odzyskać przez 180 dni, licząc od upływu terminu płatności.
Skarżąca spółka wyjaśniła we wniosku o interpretację, że miewa trudności w uzyskiwaniu płatności od swoich klientów. W takich sytuacjach, w odniesieniu do wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona, zgodnie z art. 89a ust. 1a ustawy o VAT (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), spółka wysyła do dłużników zawiadomienia o zamiarze skorygowania podatku należnego. W przypadku nieuregulowania należności w terminie 14 dni od dnia otrzymania przez dłużnika takiego zawiadomienia spółka po uprzednim sprawdzeniu, że wszystkie wymogi wymienione w art. 89a ust. 2 ustawy o VAT są spełnione, koryguje w dół kwotę podatku należnego wynikającego z tych należności. Innymi słowy, po spełnieniu wszystkich wymogów ustawowych korzysta z ulgi na złe długi.
Spółka przyznała również, że w przypadku niektórych wierzytelności zastanawia się nad ich sprzedażą na rzecz osób trzecich. Chciała więc wiedzieć, czy w takim przypadku będzie musiała ponownie skorygować VAT, tym razem w górę. Zdaniem spółki w przypadku zbycia na rzecz osób trzecich długów, w stosunku do których skorzystała z ulgi na złe długi, a więc obniżyła podatek należny o kwotę podatku wynikającą z niezapłaconej faktury, nie ma obowiązku odwrócenia dokonanej korekty. W ocenie spółki nie dochodzi bowiem w takiej sytuacji do uregulowania należności, o którym mowa w art. 89a ust. 4 ustawy o VAT.
Ze stanowiskiem tym nie zgodził się minister finansów. W wydanej interpretacji uznał, że spółka w opisanej sytuacji będzie musiała ponownie skorygować podatek należny.
Sąd uchylił interpretację i wyjaśnił w pierwszej kolejności, że przepisy o uldze na złe długi nie przewidziały wszystkich możliwości, jakie mogą się pojawić w praktyce firm. Zdaniem sądu, biorąc pod uwagę obecne przepisy o VAT, minister finansów nie miał racji.
Zgodnie bowiem z art. 89a ust. 4 ustawy o VAT w przypadku gdy po skorzystaniu z ulgi na złe długi kontrahent zapłaci należność w jakiejkolwiek formie, to podatnik, który skorzystał wcześniej z ulgi, ma obowiązek zwiększyć podatek należny w rozliczeniu za okres, w którym należność została uregulowana. W przypadku częściowego uregulowania należności podatek należny zwiększa się w odniesieniu do tej części.
Zdaniem WSA w Warszawie nie można przyjąć, że dokonanie cesji wierzytelności, o którą pyta skarżąca, to „uregulowanie należności w jakiejkolwiek formie”. Nie jest to bowiem zapłata za dług. Sędzia Ewa Radziszewska-Krupa, uzasadniając wyrok, przyznała jednak, że przepisy art. 89a ust. 1 i 2 ustawy o VAT, dotyczące ulgi na złe długi, nie przewidują jednak sposobu postępowania w sytuacji, gdy po skorzystaniu z ulgi i sprzedaży długu kontrahent uregulował zaległą należność.
Zdaniem Jerzego Martiniego, doradcy podatkowego z Martini i Wspólnicy, wyrok jest korzystny dla podatników, którzy mają nieściągalne długi.
Podatnicy, którzy chcieliby go wykorzystać w swojej sytuacji, muszą jednak pamiętać, że jest on nieprawomocny. Warto więc poczekać, aż się uprawomocni.
180 dni wynosi okres, po którym podatnik może skorzystać z ulgi na złe długi, jeżeli kontrahent nie zapłacił faktury lub należności wynikającej z umowy
ORZECZNICTWO
Wyrok WSA w Warszawie z 29 czerwca 2012 r., sygn. akt III SA/Wa 2690/11.