statystyki

Otrzymanie majątku w spadku trzeba zgłosić na piśmie do urzędu skarbowego

autor: Łukasz Zalewski12.04.2012, 07:23; Aktualizacja: 12.04.2012, 08:56
  • Wyślij
  • Drukuj
Testament

Testamentźródło: ShutterStock

Rozmowa z pracownikiem urzędu skarbowego nie może zastąpić formalnego zgłoszenia nabycia spadku na formularzu SD-Z2 – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.





W rozpatrywanej sprawie skarżący otrzymał majątek po zmarłym ojcu. Udał się więc do urzędu skarbowego i w rozmowie z pracownikiem poinformował o nabyciu spadku. Pracownik nie przyjął od niego zgłoszenia na formularzu SD-Z2, ale zadzwonił do urzędu właściwego dla podatnika i poinformował, że stawił się on w nie swoim urzędzie w celu zgłoszenia nabycia spadku. Podatnik uznał, że pisemne zgłoszenie na formularzu SD-Z2 jest jedynie formalnością, i nie spieszył się z wysłaniem dokumentu. Gdy to zrobił, okazało się, że minął sześciomiesięczny termin na powiadomienie urzędu o nabyciu spadku. W efekcie naczelnik urzędu skarbowego wymierzył prawie 4 tys. zł podatku do zapłaty.

Sąd orzekł, że naczelnik postąpił prawidłowo. Wyjaśnił, że aby skorzystać z całkowitego zwolnienia przy nabyciu spadku od najbliższej rodziny, trzeba spełnić warunki określone w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 93, poz. 768 z późn. zm.). Przepis ten wymaga złożenia zgłoszenia w terminie 6 miesięcy na formularzu SD-Z2. Ponieważ podatnik nie zmieścił się w tym terminie, to nie ma prawa do zwolnienia. Sąd podkreślił, że rozmowa, którą skarżący przeprowadził z urzędniczką, nie wywarła żadnego skutku w zakresie dotrzymania terminu, ponieważ zgłoszenie musi być złożone pisemnie.

Wyrok jest nieprawomocny.

ORZECZNICTWO

Wyrok WSA w Łodzi z 16 marca 2012 r., sygn. akt I SA/Łd 56/12. 




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 7

  • 1: Czlowiek z IP: 85.181.21.* (2012-04-12 16:15)

    No dobrze, ale urzednik nie poinformowal tego pana o tym przepisie. Czyli narazil go na te strate. Normalny obywatel nie musi znac sie na wszystkich przepisach. Od porady i informacji jest urzedniki.

    Teraz naczelnik musi wydac decyzje o pokryciu tych 4.000 bo nie zwrocil uwage podatnikowi. Krotko mowiac, zrobili podatnika w balon.

    Urzednik sluzy ludziom i musi im pomagac, a jak nie potrafi to niech buli, albo idzie kopac rowy.

  • 2: Czlowiek z IP: 85.181.21.* (2012-04-12 16:19)

    A jak sie zglaszam do urzedu to powinien mnie o tym poinformowac, abym nie przekroczyl terminow.

    Urzednik jest od tego. Czlowiek nie zna wszystkich przepisow i o kazda ******** nie bedzie latal do odpowiedniego specjalisty, bo na to kasy by nie starczylo.

    Wina po czesci urzedu, wiec urzad powinien bulic.

  • 3: Otrzymał z IP: 85.202.223.* (2012-04-13 07:25)

    mój bliski znajomy otrzymał w spadku masę kasy i nie zgłosił!
    POwiedział ,że nie będzie kibolowi Donaldowi fundował stadionów i pilłek w związku z Jego kibolskim zajobem . Uważam ,że ma rację !

    Państwo za Donalda schodzi na psy!

  • 4: BRZOS z IP: 89.73.48.* (2012-04-13 09:25)

    JEŚLI DOBRZE ŻYCZYSZ SWOIEMU "BLISKIEMU" TO DORADŻ ŻEBY JEDNAK ZGŁOSIŁ NABYCIE SPADKU NIE ZAPŁACI NAWET GROSZA, A WIĘC DONALD NA TYM NIE SKORZYSTA. W PRZECIWNYM WYPADKU KTOŚ" ŻYCZLIWY" MOŻE POWIADOMIĆ URZĄD I BĘDZIE PODATEK+KARA, A WTEDY DONALD WYBUDUJE 10 STADIONÓW

  • 5: ??? z IP: 46.112.51.* (2012-04-14 23:41)

    Moim zdaniem sąd, jeśli orzekł o nabyciu spadku po zmarłym mężu, powinien także poinformować o należnym zgłoszeniu do US o tym fakcie. Ale kogo to obchodzi... Płacz wdowo I płać

  • 6: mosten z IP: 79.184.239.* (2012-04-15 09:14)

    Panie redaktorze, czy aby na pewno chodzi o 6-miesięczny termin dotyczący nabycia spadku, jak Pan napisał? Chyba raczej chodzi o 6 - miesieczny termin od dokonania działu spadku?
    Formularz SD - Z2 nosi tytuł "zgłoszenie o nabyciu WŁASNOŚCI rzeczy lub praw majątkowych"
    Nabycie spadku to stwierdzenie, że spadkobiercy przypada jakaś określona ułamkowo część spadku spadkodawcy, a dopiero dział spadku z jednej strony określa tzw. masę spadkową (czyli to, co wchodzi do spadku) a z drugiej strony określa, jakie elementy spadku otrzymuje konkretny spadkobierca i czy np. z obowiazkiem spłaty wobec innych spadkobierców (bo np. spadkodawca pozostawił jedno mieszkanie, a spadkobierców było pięciu), czy jako dany element spadku będzie współwasnością kilku spadkobierców, czy własność ta zostanie wyodrębniona.
    Trochę więcej precyzji poprawiłoby jakość informacji.

  • 7: krystyna z IP: 77.253.222.* (2012-09-24 01:36)

    właśnie otrzymałam spadeksąd w prawomocnym wyroku /na piśmie/przybił pieczątke informującą o konieczności zgłoszenia tego faktuw terminie 1miesiąca do urzędu skarbowego/powołał się na odpowiednie ustawy/.tak też zrobiłam.urzędnik w urzędzie skarbowym żąda ode mnie dodatkowych dokumentów,m.inn.prawa do spadku.stwierdził,że orzeczenie sądu go nie interesuje.nic mi nie chciał wytłumaczyć.stwierdził,że od tlumaczenia są radcy prawni-on,jak nie umie murować to idzie do murarza-powiedział .bylam rozczarowana lto dzięki moim i Państwa podatkom on ma pracę i powinien ludziom pomagać.

Dowiedz się więcej

Poradniki

Galerie