statystyki

Zagraniczny reasekurator nie płaci CIT

autor: Łukasz Zalewski15.09.2011, 03:00

Wypłata podmiotowi zagranicznemu pieniędzy za usługi reasekuracji nie jest przychodem opodatkowanym w Polsce.

Reklama


Reklama


Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł na korzyść ubezpieczycieli, którzy chcąc rozłożyć ryzyko wypłaty odszkodowań dla klientów, zawierają z podmiotami zagranicznymi umowy reasekuracji. Sąd stwierdził, że płatności na rzecz reasekuratora nie powodują powstania przychodu po stronie polskiego ubezpieczyciela i nie jest on płatnikiem z tego tytułu.

Skarżącą była spółka prowadząca w Polsce działalność ubezpieczeniową w zakresie ubezpieczeń na życie. W ramach prowadzonej działalności zawierała umowy reasekuracji ubezpieczonych ryzyk u innych podmiotów, najczęściej podmiotów zagranicznych. Na mocy tych umów reasekuratorzy (podmioty zagraniczne) przejmują od spółki część ryzyka wynikającego z zawartych umów ubezpieczenia. W zamian reasekurator otrzymuje udział w składce ubezpieczeniowej. Jeśli dojdzie do konieczności wypłaty odszkodowania, reasekurator ma obowiązek pokrycia części wypłaconych przez skarżącą odszkodowań.

Spółka chciała wiedzieć, czy płatności na rzecz reasekuratorów z tytułu ich udziału w składce podlegają w Polsce zryczałtowanemu CIT.

Sąd wyjaśnił, że umowa reasekuracji jest umową dwustronną, zawartą między skarżącą a podmiotem zagranicznym. Ubezpieczony w ogóle w niej nie uczestniczy.

Nie można więc zaliczyć reasekuracji do katalogu czynności opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób prawnych, ponieważ reasekuracja nie jest umową podobną do umowy gwarancji (tak twierdził minister finansów). Skarżąca nie ma więc obowiązku zapłaty podatku w Polsce.

Wyrok jest nieprawomocny.

SYGN. AKT III SA/Wa 473/11

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama