statystyki

Zaświadczenie od fiskusa o zwolnieniu z VAT niewiele znaczy

autor: Aleksandra Tarka07.02.2011, 08:58; Aktualizacja: 07.02.2011, 10:09
 • Wyślij
 • Drukuj

Nawet zaświadczenie z fiskusa potwierdzające, że nie ciąży na nas obowiązek zapłaty VAT, nie uchroni nas przed zapłatą podatku, jeśli urząd skarbowy zmieni zdanie.

reklamareklama


Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną spółki cywilnej, od której fiskus zażądał VAT od używanego BMW sprowadzonego z Niemiec. NSA nie miał wątpliwości, że nabycie auta stanowiło wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru (WNT) i jako takie podlega opodatkowaniu VAT w Polsce.

Skarżąca spółka jest zarejestrowanym podatnikiem VAT-R oraz VAT-R/UE w zakresie rozliczeń transakcji wewnątrzwspólnotowych. W sierpniu 2006 r. nabyła używany samochód, co udokumentowano fakturą. Zaraz potem firma ujęła auto w ewidencji środków trwałych. We wrześniu złożyła w urzędzie skarbowym wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzającego brak obowiązku uiszczenia VAT z tytułu przywozu z innego państwa członkowskiego środka transportu, tzw. formularz VAT-25. Urząd wydał zaświadczenie, z którego wynikało, że na podatniku nie ciąży obowiązek uiszczenia. Po kontroli fiskus jednak uznał, że nabycie BMW podlegało VAT. Stwierdził także, że spółka nie złożyła informacji o wewnątrzwspólnotowym nabyciu środków transportu i nie wykazała go w deklaracji VAT-7. Ostatecznie fiskus zażądał ponad 20 tys. zł z tytułu zaniżonego VAT.

Jak wyjaśnił sędzia sprawozdawca Hieromin Sęk, zarzuty skarżących odnosiły się w gruncie rzeczy do zaświadczenia o braku obowiązku uiszczenia VAT, które uzyskali od fiskusa. NSA zauważył jednak, że sprawa wymiaru podatku nie może być utożsamiana z postępowaniem dotyczącym wydania zaświadczenia. Jeśli podatnicy chcieli zakwestionować treść zaświadczenia, powinni to uczynić w innym postępowaniu.

Sygn. akt I FSK 188/10

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 4

 • 1: Wniosek! z IP: 82.177.168.* (2011-02-08 09:35)

  Podatniku.
  Musisz lepiej znać przepisy podatkowe niż urzędnicy skarbowi.

 • 2: mmm z IP: 83.22.97.* (2011-02-07 23:33)

  no i mamy cyrk i kto za to odpowie podatnik co to za ku... kraj

 • 3: lkj z IP: 83.22.97.* (2011-02-07 23:29)

  tylko kto sie za nich wezmie

 • 4: guzik z IP: 83.31.114.* (2011-02-07 13:11)

  Czy urząd skarbowy nie chce przejąć władzy w naszym kraju?
  Mając do dyspozycji własną Policję o dużych uprawnieniach i tworząc sprzeczne i mętne przepisy, może wsadzić za kratki nawet Premiera i Prezydenta.
  P.S.
  Co nie byłoby takie złe.

czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama