statystyki

Zaświadczenie od fiskusa o zwolnieniu z VAT niewiele znaczy

autor: Aleksandra Tarka07.02.2011, 08:58; Aktualizacja: 07.02.2011, 10:09

Nawet zaświadczenie z fiskusa potwierdzające, że nie ciąży na nas obowiązek zapłaty VAT, nie uchroni nas przed zapłatą podatku, jeśli urząd skarbowy zmieni zdanie.

Reklama


Reklama


Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną spółki cywilnej, od której fiskus zażądał VAT od używanego BMW sprowadzonego z Niemiec. NSA nie miał wątpliwości, że nabycie auta stanowiło wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru (WNT) i jako takie podlega opodatkowaniu VAT w Polsce.

Skarżąca spółka jest zarejestrowanym podatnikiem VAT-R oraz VAT-R/UE w zakresie rozliczeń transakcji wewnątrzwspólnotowych. W sierpniu 2006 r. nabyła używany samochód, co udokumentowano fakturą. Zaraz potem firma ujęła auto w ewidencji środków trwałych. We wrześniu złożyła w urzędzie skarbowym wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzającego brak obowiązku uiszczenia VAT z tytułu przywozu z innego państwa członkowskiego środka transportu, tzw. formularz VAT-25. Urząd wydał zaświadczenie, z którego wynikało, że na podatniku nie ciąży obowiązek uiszczenia. Po kontroli fiskus jednak uznał, że nabycie BMW podlegało VAT. Stwierdził także, że spółka nie złożyła informacji o wewnątrzwspólnotowym nabyciu środków transportu i nie wykazała go w deklaracji VAT-7. Ostatecznie fiskus zażądał ponad 20 tys. zł z tytułu zaniżonego VAT.

Jak wyjaśnił sędzia sprawozdawca Hieromin Sęk, zarzuty skarżących odnosiły się w gruncie rzeczy do zaświadczenia o braku obowiązku uiszczenia VAT, które uzyskali od fiskusa. NSA zauważył jednak, że sprawa wymiaru podatku nie może być utożsamiana z postępowaniem dotyczącym wydania zaświadczenia. Jeśli podatnicy chcieli zakwestionować treść zaświadczenia, powinni to uczynić w innym postępowaniu.

Sygn. akt I FSK 188/10

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • lkj(2011-02-07 23:29) Odpowiedz 00

  tylko kto sie za nich wezmie

 • Wniosek!(2011-02-08 09:35) Odpowiedz 00

  Podatniku.
  Musisz lepiej znać przepisy podatkowe niż urzędnicy skarbowi.

 • guzik(2011-02-07 13:11) Odpowiedz 00

  Czy urząd skarbowy nie chce przejąć władzy w naszym kraju?
  Mając do dyspozycji własną Policję o dużych uprawnieniach i tworząc sprzeczne i mętne przepisy, może wsadzić za kratki nawet Premiera i Prezydenta.
  P.S.
  Co nie byłoby takie złe.

 • mmm(2011-02-07 23:33) Odpowiedz 00

  no i mamy cyrk i kto za to odpowie podatnik co to za ku... kraj

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama