Ze zwolnienia z podatku dochodowego od najmu pokoi w gospodarstwie rolnym na terenie wiejskim może skorzystać osoba, która ma prawo do dysponowania gospodarstwem.
Skarżący w 2007 roku prowadził działalność polegającą na wynajmowaniu pokoi gościnnych wraz z wyżywieniem oraz usługach jazdy konnej, prowadzeniu pensjonatu dla koni, ujeżdżaniu koni i organizowaniu rajdów konnych. Problem polegał na tym, że nie był ani właścicielem, ani dzierżawcą gruntów i budynków, na których prowadzona była działalność. Zdaniem skarżącego nie mógł więc prowadzić działalności gospodarczej.
Ze stanowiskiem podatnika nie zgodził się jednak sąd. WSA uznał, że skarżący prowadził działalność gospodarczą (agroturystyczną), co potwierdza prowadzenie przez niego strony internetowej, na której reklamował swoją działalność, a także ustalony sposób otrzymywania zapłaty od klientów (przekazem pocztowym bądź gotówką). Z zeznań świadków wynikało natomiast, że skarżący wykonywał działalność na własną rzecz.
Sąd przyznał jednak, że skarżącemu przysługiwało zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych na mocy art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2007 roku. Przepis stanowi, że wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza pięciu.
Sąd uznał za błędny pogląd organów podatkowych, że zwolnienie nie ma zastosowania z uwagi na brak tytułu prawnego do budynku mieszkalnego zlokalizowanego na terenie wiejskiego gospodarstwa rolnego.
Sygn. akt I SA/Ol 457/10