Fiskus nie zarobi na kancelariach, które udzielają darmowych porad prawnych. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że nieodpłatne świadczenie takich usług nie podlega opodatkowaniu VAT.
Wyrok ma ogromne znaczenie dla tych kancelarii, które dobrowolnie angażują się w tzw. działalność pro bono. Oznacza bowiem, że fiskus nie zarobi na bezpłatnych poradach, jakich prawnicy udzielają razem z organizacjami pozarządowymi.
W ocenie NSA bezpłatne świadczenie usług prawnych przez kancelarie ma oczywisty związek z prowadzoną przez nie działalnością. – Kancelaria prawna, która angażuje się w działalność pro bono, utrwala swój pozytywny wizerunek, zdobywa miejsce na rynku – podkreślała sędzia NSA Grażyna Jarmasz. Sąd uznał, że przepisy ustawy o VAT są jasne. Opodatkowaniu VAT podlegają tylko te nieodpłatne usługi, które nie mają związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa usługodawcy i co do których przysługiwało odliczenie podatku.
O interpretację podatkową wystąpiła do ministra finansów jedna z kancelarii. Wyjaśniła, że chce się zaangażować w program pro bono prowadzony przez fundację działającą przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W ramach tego programu fundacja na podstawie umowy zleca różnym kancelariom nieodpłatne świadczenie pomocy prawnej na rzecz organizacji pozarządowych. Zdaniem kancelarii nieodpłatne usługi mają związek z jej działalnością, bo budują pozytywny wizerunk u potencjalnego klienta. Minister finansów uznał jednak, że usługi pro bono nie mają związku z działalnością kancelarii i podlegają VAT. Wyrok jest prawomocny. I choć wiąże tylko w konkretnej sprawie, z uwagi na znaczenie orzecznictwa NSA zapewne przełoży się na decyzje dotyczące innych kancelarii. Sygn. akt I FSK 326/09.