Nieopłacony abonament radiowo-telewizyjny będzie egzekwował naczelnik urzędu skarbowego.
Publikacja: 18 marca 2010, 03:00 Aktualizacja: 18 marca 2010, 16:43
Trybunał Konstytucyjny (TK) po rozpatrzeniu wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich orzekł, że przepisy dotyczące egzekucji abonamentu radiowo-telewizyjnego nie naruszają konstytucji. Zarzuty niekonstytucyjności postawione zostały w związku z nieskutecznością pobierania i egzekwowania abonamentu oraz opłaty karnej za używanie niezarejestrowanych odbiorników, prowadzącą do zaprzeczenia zasad powszechności, sprawiedliwości i równości ponoszenia ciężarów publicznych.
Zdaniem TK egzekucja – zarówno opłaty karnej, jak i należności z tytułu abonamentu – jest dopuszczalna i możliwa, a organem egzekucyjnym jest właściwy miejscowo naczelnik urzędu skarbowego. Trybunał wypowiedział się również w kwestii ścieżki egzekucji zaległego abonamentu. Egzekucja może zostać wszczęta po upływie siedmiu dni od dnia doręczenia użytkownikowi niezarejestrowanego odbiornika pisemnego upomnienia, przesyłanego po upływie terminu wykonania obowiązku, wynoszącego 14 dni. Po otrzymaniu decyzji poczty użytkownik ma 14 dni na zapłatę opłaty karnej lub na odwołanie się od decyzji. Po bezskutecznym upływie siedmiodniowego terminu w nim określonego poczta powinna wystawić tytuł wykonawczy, a następnie skierować go do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, który może zastosować każdy środek egzekucyjny prowadzący bezpośrednio do wykonania obowiązku.
Sygn. akt K 24/08
81: Rysia z Plocka z IP: 77.113.100.* (2010-06-10 15:54)
Dlaczego z ludzi robi się wariatów.W Sejmie w debatach na temat opłat abonamentowych krzyczano i nawoływano do nieplacenia abonamentu za TVP politycy dawali siebie za wzór nieplacących ,a teraz co ?Zafundowano tym co ulegli namowom niepotrzebne koszty i Urzędy Skarbowe i masę nieprzyjemnosc i.To wstyd i hańba dla naszegoRządu.Dlaczego opierają się na opłacalnosci abonamentów w Anglii,a nie w Ameryce, ?Tam Telewizja żyje z reklam i nikt nie płaci podatku mafijnego. Rysia
82: Joanna z IP: 87.205.158.* (2011-09-20 20:36)
Dziś dostałam wezwanie z Poczty Polskiej za niepłacenie abonamentu na sumę 426zł. Nie mamy telewizji cyfrowej ponieważ nie jest nam potrzebna, w zasadzie nie oglądamy telewizji. Do tej pory byłam pewna co do moich i wielu innych ludzi przekonań, że to zwykły haracz dzięki któremu ta denne TVP jeszcze funkcjonuje. Ale teraz zaczęłam się zastanawiać kto (czyżby Poczta Polska?) i jak będzie ode mnie egzekwował tą sumę?? I co się stanie gdy nie uiszczę tych 426zł?? Czy do moich drzwi zapuka komornik?
83: teriza z IP: 195.90.127.* (2011-11-03 11:13)
do Joanna - i jak sprawa abonamentu sie skończyła? proszę o informację
Prowadzenie ewidencji wyrobów akcyzowych jest warunkiem zwolnienia

rwa sezon prac remontowo-budowlanych. Osoby, które decydują się na zmiany w domach i mieszkaniach, mogą odzyskać część VAT zapłaconego przy zakupie materiałów budowlanych. Rekompensata dotyczy nie tylko ogólnie pojętej budowy i remontów.