Nieodpłatne przekazanie usług czy towarów jest opodatkowane VAT tylko wtedy, gdy nie jest związane z prowadzoną działalnością.
Spółka prowadzi działalność deweloperską na rynku nieruchomości handlowych, usługowych i biurowych. Żeby zwiększyć swój udziału w rynku, podjęła się budowy centrum handlowego. W związku z budową spółka przebudowała część drogi i skrzyżowania oraz dokonała innych prac, które miały zapewnić połączenie centrum handlowego z istniejącym już układem komunikacyjnym.
Część prac spółka wykonała na gruncie własnym, a część na wynajmowanym. Całość infrastruktury zobowiązała się przekazać nieodpłatnie powiatowi. W jej ocenie przekazanie nieodpłatnie infrastruktury drogowej, które miało miejsce po 1 czerwca 2005 r., nie podlegało VAT.
Sprawa nie okazała się taka oczywista, bo argumentacja kolejnych instancji organów i sądów była inna. Sąd I instancji co prawda uchylił zaskarżoną decyzję, ale jego interpretacja nie była dla niej korzystna. W ocenie WSA, każde nieodpłatne wydanie towarów, czyli przekazanie ich poza przedsiębiorstwo, stanowi dostawę towarów za wynagrodzeniem i podlega VAT.
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną spółki, ale jego argumentacja, którą będą związane organy podatkowe, była zupełnie inna niż WSA. Sąd podzielił wszystkie zarzuty skarżącej spółki. Sąd I instancji dokonał rozszerzenia przepisów i doprowadził do objęcia spółki obowiązkiem nieistniejącym w ustawie. Po 1 czerwca 2005 r. zmieniły się przepisy dotyczące nieodpłatnego przekazania. Z przepisów tych jasno wynika, że warunkiem niezbędnym do objęcia podatkiem nieodpłatnego przekazania towarów czy usług jest uznanie, że nie wiąże się to z działalnością. W interpretacji organ odwoławczy uznał, że przekazanie miało związek z działalnością. A w ocenie sądu po 1 czerwca 2005 r. przyjęcie, że nieodpłatne przekazanie infrastruktury na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem jest niezgodne z prawem.
Wyrok jest prawomocny.
Sygn. akt I FSK 922/08