Jeżeli podatnik wystawił fakturę VAT, która nie dokumentuje żadnej transakcji, musi ją rozliczyć poza deklaracją.
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną gminy, która przez pomyłkę wystawiła fakturę VAT za niewykonaną usługę. Sąd uznał, że w takiej sytuacji podatnik nie ma prawa rozliczyć podatku wynikającego z pustej faktury w deklaracji. Ustawa o VAT wprowadza w tym przypadku odrębny sposób rozliczenia podatku poza deklaracją. Jak przypomniała sędzia Małgorzata Niezgódka-Medek, zgodnie z art. 108 ustawy o VAT (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) bezzasadne wystawienie faktury pociąga za sobą obowiązek zapłaty podatku.
Co prawda do 1 grudnia 2008 r. mogły istnieć wątpliwości, jak rozliczyć taki podatek. Ustawodawca, zmieniając przepisy, rozwiał wątpliwości co do terminu i sposobu zapłaty, ale nie nałożył na podatników obowiązku ujmowania wykazanego w fakturze podatku w deklaracji. Zdaniem NSA nowelizacja potwierdza wolę ustawodawcy, żeby traktować rozliczenie takiego podatku jako instytucję odrębną.
Spór w sprawie dotyczył interpretacji podatkowej. Gmina wyjaśniła, że przez pomyłkę wystawiła fakturę dotyczącą dzierżawy, która została już rozwiązana, czyli dokumentowała czynność nieistniejącą. Gmina chciała rozliczyć podatek z nią związany w deklaracji miesięcznej. Organy podatkowe nie zgodziły się na taki sposób rozliczenia pustej faktury. Wyrok jest prawomocny.
Sygn. akt I FSK 1859/08