Domek letniskowy zamieszkany cały rok objęty jest niższą stawką podatkową

23.09.2009, 03:00; Aktualizacja: 23.09.2009, 13:07

O stawce podatku od nieruchomości od domku letniskowego decyduje jego faktyczne przeznaczenie, a nie dokumenty budowlane.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • Emeryt z Gdanska(2013-02-08 12:09) Zgłoś naruszenie 00

  przekształcenie domu letniskowego na cało roczny to fikcja bo dom dalej jest letniskowy ale podatek jest inny za letniskowy w roku 2013 jest 7/66 zł a za cało roczny 0/70 zł to nie sprawiedliwe

  Odpowiedz
 • oszukany(2014-11-01 15:42) Zgłoś naruszenie 00

  Przekształcenie domu letniskowego na cało roczny tak - ale po przekształceniu trzeba w nim zamieszkiwać cało rocznie wraz z rodzino tak stanowią postanowienia sądowe .Ten warunek jest nie spełniony bo ustawa jest bardzo wadliwa napisana do tej ustawy musi być dopisany aneks ze po przekształceniu domku letniskowego na całoroczny właściciel wraz z osobami mu bliskimi musi w okresie 2-tygodni na stałe się zameldować,w tedy by ukróciło oszustwo na tym podatku a podatek od nieruchomość za rok 2014 to 7,66 za m2 za domek letniskowy a za przekształcony na całoroczny to 0,73 zł za m2 tak to jest w państwie prawa a mówi się ze to Kraj przyjazny dla wszystkich a jednak są ogromne podziały SPOŁECZNE.

  Odpowiedz
 • dcm(2009-09-23 09:04) Zgłoś naruszenie 00

  W polskim prawie dot. takich spraw jest "celowe niedopracowanie" . Otóż często widać chore sytuacje, gdy domek letniskowy całoroczny , w którym mieszka się 7-8 miesięcy w ciągu roku , traktuje się jak jakiś luksus , obciążając go maksymalnymi opłatami. Obok stoi normalny dom / gospodarstwo/ i tu płaci się grosze. Czy ktoś mądry zrobi z tym wreszcie porządek i ujednolici te niesprawiedliwe opłaty !?Ja rozumiem ,że gminy "doją" działkowiczów ,ile wlezie, ale czasy gdy całoroczny domek na działce był luxusem skończyły się z odejściem PRL-u (!)

  Odpowiedz
 • KOLJH(2009-09-23 09:13) Zgłoś naruszenie 00

  kolejny absurd. sądy na dzień dziisiejszy nie mają pojęcia na temat kombinatorów, któzy niby mieszkają w tych dokmach letniskowych a często jest to ich typowy domek wypoczynkowy. A Państwo polskie w końcu powinno uregulować te kwestie odpowidnimi przepisami prawa podatkowego i budowlanego a nie zostawaić zawsze margines swobody dla kombinatorów. Przypomnę pani Tarce że są inne wyroki całkowicie odmienne od tego, który prezentuje. I co za tym idzie niech wreszcie pismaki zaczną pisać że sprawa jest indywiudalna i każdy rywok takiej sprawy dotyczy, bo w PL nie mamy jeszcze rpawa stanowionego przez sądy tylko przez posłów. Jakie ono jest każdy widzi, ale jakich posłów wybieramy takie jest prawo.

  Odpowiedz
 • Działkowicz z ROD(2009-09-23 14:08) Zgłoś naruszenie 00

  To jest chore, kiedy za domek na działce R.O.D. wyliczony jest podatek wielokrotnie większy jak za domek jednorodzinny czy wielorodzinny. To jest chore dojenie biednych działkowców. Prawo obowiązujące w PRL-U nie powinno być adekwatne do dnia dzisiejszego. Posłowie się kłócą i mają gdzieś działkowców. Polacy mądrze wybierajcie kiedy będziecie przy urnach.

  Odpowiedz
 • OLOK(2009-09-23 19:12) Zgłoś naruszenie 00

  Nie do koćńa jest tak jak Pani redaktor pisze. Proponuję przeczytać wyrok i wtedy cos sensowanego napisać. Poza tym są także i inne wyroki. czas w końcu by pani Tarka pisała rzetelnie a nie wybiórczo. Gazeta Prawna to nie tylko gazeta dla doradców pdoatkowych.

  Odpowiedz
 • Kawczynska Beata Poznan(2009-09-29 18:58) Zgłoś naruszenie 00

  Ja bym jednak chciala wykupic ,a Ci biedniejsi tez moga skorzystac z dotacji prawda ?

  Odpowiedz
 • Kraszewska Elzbieta Poznan(2009-09-29 18:54) Zgłoś naruszenie 00

  W koncu juz mamy zezon poza nami ale przepisy i prawie Dzialkowca sa chyba nie dosc jasne ...czy moze czy jeszcze nie wykupic swoj Ogrod na wlasnosc o co sie tutaj bija ?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane