Samochód zarejestrowany na podatnika w dniu likwidacji działalności jest objęty spisem z natury towarów, który podlega VAT.
ORZECZENIE
W wyniku przeprowadzonej kontroli organy podatkowe zakwestionowały rozliczenia podatniczki w zakresie VAT z tytułu dokonanej przez nią dostawy budynku w budowie. W ocenie organów doszło do znacznego zaniżenia wartości świadczonej usługi.
Wskazano ponadto, że po dokonaniu likwidacji prowadzonej działalności gospodarczej podatniczka nie wpisała do spisu z natury towarów kasy fiskalnej oraz samochodu osobowego, czym naruszyła art. 14 ust. 1 i ust. 5 ustawy o VAT.
Podatniczka zaskarżyła decyzje organów do WSA podnosząc, że kasa fiskalna nie może być traktowana jako towar, gdyż wykasowano z niej pamięć i nie nadaje się już do odsprzedaży. Natomiast samochód został nieodpłatnie przekazany małżonkowi i w dniu zakończenia działalności nie był już jej własnością. Skarżąca podniosła także, że grunt, na którym prowadzono budowę, wchodzi w skład majątku osobistego męża, tak więc możliwość obrotu budową była ograniczona, co skutkowało obniżeniem ceny.
Sąd uchylił decyzje organów podatkowych, wskazując, że kasa fiskalna pozbawiona oprogramowania staje się zwykłą obudową i nie spełnia warunków towaru w rozumieniu art. 14 ust. 1 ustawy o VAT. Natomiast samochód powinien być ujęty w spisie z natury towarów, gdyż w dniu zakończenia działalności nadal był zarejestrowany na skarżącą. Co do zbycia budynku z kolei, sąd uznał, że był to zwrot nakładów na cudzy grunt i jako taki stanowił usługę. Obrót z tego tytułu należało ustalić na podstawie faktury wystawionej przez usługodawcę.
Ważne!
Opodatkowaniu VAT podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie zostały sprzedane, w przypadku zaprzestania przez osobę fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu lub rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej