Zmiany w VAT w 2018 roku

Uszczelnianie podatków stało się specjalnością rządu. W przyjętej przez Sejm ustawie budżetowej założono, że wpływy z podatku od towarów i usług wzrosną do 331 mld złotych. Lepszą ściągalność podatku mają zapewnić zmiany w prawie podatkowym, które w 2018 roku mogą zaskoczyć przedsiębiorców.

pieniądze banknoty

żródło: ShutterStock

Split payment czyli podzielona płatność o 1 lipca
Nowela ustawy o VAT zrodzi niemałe zamieszane w płatnościach. Mechanizm polegać będzie na tym , że płatność za nabyty towar lub usługę dokonywana będzie w taki sposób, że zapłata odpowiadająca wartości sprzedaży netto będzie odprowadzana na rachunek bankowy dostawcy. Pozostała zapłata z kolei odpowiadająca kwocie podatku VAT trafiałaby na specjalne konto dostawcy – rachunek VAT.
Ustawa zobowiązuje banki do utworzenia i prowadzenia takiego rachunku dla każdego przedsiębiorcy nieodpłatnie. O tym, czy płatność zostanie podzielona, zadecyduje nabywca, a tym samym uzależni od swojej decyzji wpływy finansowe przedsiębiorstw.

Podatnicy z jednej strony zyskają bezpieczeństwo związane z transparentnością transakcji i możliwością sprawdzenia kontrahenta. Z drugiej zaś, będą mieli ograniczony dostęp do środków ulokowanych na rachunkach VAT. W konsekwencji do dyspozycji pozostaje im jedynie kwota netto, co może wpłynąć na płynność finansową firm, o czym informuje sam ustawodawca.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (4)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!