Zmiany w VAT w 2018 roku

Uszczelnianie podatków stało się specjalnością rządu. W przyjętej przez Sejm ustawie budżetowej założono, że wpływy z podatku od towarów i usług wzrosną do 331 mld złotych. Lepszą ściągalność podatku mają zapewnić zmiany w prawie podatkowym, które w 2018 roku mogą zaskoczyć przedsiębiorców.

biznes

żródło: ShutterStock

STIR czyli ryzyko zablokowanych kont
1 stycznia 2018 weszła w życie ustawa o STIR czyli Systemie Teleinformatycznym Izby Rozliczeniowej. Ideą systemu jest oszacowanie ryzyka wystąpienia nadużyć podatkowych przy wykorzystaniu banków lub SKOK-ów. Szybką reakcję skarbówki ma zapewnić wymiana informacji o rachunkach firmowych między Krajową Administracją Skarbową a instytucjami finansowymi. Jak przewidziano w ustawie, chodzi także o te dane, które objęte są tajemnic ą bankową.

Ustawa poszerza także uprawnienia funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej. Szef KAS będzie miał możliwość zlecenia bankom blokady podejrzanych rachunków firmowych. Na mocy postanowienia wydanego przez Szefa KAS rachunek takiego podmiotu będzie zablokowany maksymalnie na 72 godziny, jeśli uprzednia analiza wskaże na duże ryzyko wykorzystania działalności instytucji finansowych do wyłudzeń skarbowych. W szczególnych przypadkach, dostęp do rachunku zostanie zablokowany do 3 miesięcy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (4)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!