« Powrót do artykułu

Ministerstwo zmieniło zdanie, ale za spóźnione odpisy na ZFŚS i tak są małe konsekwencje

PROBLEM: Termin na przekazanie II raty odpisu na fundusz socjalny mija zgodnie z ustawą o ZFŚS 30 września. Jednak w tym roku była to sobota i można było uznać, że termin wpłaty przesuwa się na 2 października br. Potwierdzały to też niektóre media. Zresztą w wyjaśnieniach dla naszej redakcji z 2015 r. ministerstwo dopuściło możliwość stosowania art. 115 kodeksu cywilnego. Z taką wykładnią zgadzała się też większość ekspertów. Argumentacja była jednogłośna, że mamy w takich sytuacjach do czynienia ze zwykłym terminem cywilnoprawnym, dlatego termin wpłaty powinien ulec przesunięciu na pierwszy roboczy dzień po 30 września. A więc w tym roku właśnie na poniedziałek 2 października. I tak wiele firm zrobiło. Mogły tak też postąpić jednostki budżetowe. Ale dziś pytają, czy słusznie, bo pojawiły się sygnały, że według Ministerstwa Rodziny środki na ZFŚS trzeba było przekazać do 30 września.

Podatki

żródło: ShutterStock

Fakty są zatem takie, że resort rodziny rzeczywiście po dwóch latach zmienił stanowisko w sprawie przekazywania odpisów na ZFŚS.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Reklama