« Powrót do artykułu

Jakie skutki w PIT wywoła otrzymanie darowizny samochodu

Osoba prowadząca działalność gospodarczą (niebędąca czynnym podatnikiem VAT) wycofuje ze swojej firmy użytkowany samochód osobowy i przekazuje bratu aktem darowizny. Czy obdarowana osoba musi zapłacić podatek dochodowy od umowy darowizny? Czy obdarowany może wykorzystywać ten samochód do swojej działalności gospodarczej?

samochód kierowca biznesmen

żródło: ShutterStock

Jak stanowi art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT), przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Reklama