Podatki | Najnowsze wiadomości

16 stycznia 2017 r.

Kontrola skarbowa

Zła zmiana dla podatników od 2017 roku: Interpretacja za 20 tys. zł. Fiskus może działać w sposób złośliwy16 stycznia 2017 r.

Od początku roku w sposób bardzo niekorzystny zmieniło się prawo. Wcześniej, gdy przedsiębiorca miał wątpliwości co do interpretacji przepisów mógł wystąpić do fiskusa o interpretację prawną. Teraz taka interpretacja nie będzie już go chronić, chyba, że dodatkowo zapłaci ministrowi finansów. Aby się zabezpieczyć trzeba teraz wykupić interpretację ministra finansów, płacąc 20 tys. zł, na co nie będzie stać większości małych firm - mówi w rozmowie z MarketNews24 Grzegorz Baran z kancelarii prawniczej Baran&Pluta. - To bardzo niekorzystna zmiana, wręcz złośliwa ze strony fiskusa.

16 stycznia 2017 r.

Katarzyna Jędrzejewska

Jędrzejewska: Fiskus dostał do ręki piłę mechaniczną16 stycznia 2017 r.

Nie pomogą żadne ulgi inwestycyjne ani konstytucje biznesu, żadne slajdy, obietnice i zaklęcia, jeżeli o tym, czy firma może działać i od kiedy, ma decydować pani Zofia z urzędu skarbowego. A  taki jest niestety skutek zmienionego od 1 stycznia art. 96 ust. 4 ustawy o VAT. Uchwalając go, posłowie nie przyznali pani Zofii możliwości weryfikowania, czy firma aby na pewno może zostać podatnikiem VAT. Oni wręcz jej to nakazali, nie nakładając przy tym żadnych terminów. Gdy urzędniczka zweryfikuje, to zarejestruje. Gdy zawalona stertą zgłoszeń VAT-R się nie wyrobi, firma poczeka.

Polecane

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama