VAT

18 czerwca 2018 r.

Katarzyna Jędrzejewska

Podwyżka, która będzie obniżką [OPINIA]18 czerwca 2018 r.

Nie ma żadnej logiki w tym, żeby ten sam samochód, przy którego nabyciu i użytkowaniu można odliczać tylko 50 proc. VAT, był amortyzowany w 100 proc. Tak jak nie ma sprawiedliwości, gdy jeden może odliczać od przychodu wydatki na wakacyjne przejazdy z rodziną, a inny musi dzielić się z fiskusem ryczałtem samochodowym otrzymywanym od pracodawcy na służbowe przejazdy po mieście.

16 czerwca 2018 r.

 Koniec deklaracji VAT 
Skutkiem nałożenia na firmy obowiązku raportowania danych w ramach jednolitego pliku kontrolnego będzie likwidacja deklaracji VAT. Informacje, które zawierają te druki są bowiem przekazywane skarbówce wraz z comiesięczną wysyłką JPK_VAT. Deklaracje VAT mają zniknąć już w 2019 roku. To realizacja jednego z założeń Konstytucji Biznesu, zgodnie z którym urzędnicy mają nie pozyskiwać od podatników danych, które są zawarte w innych formularzach. 

Warto w tym miejscu przypomnieć o innych planach MF dotyczących VAT. Chodzi m.in o skrócenie ze 150 do 120 dni termin ulgi, która umożliwia wierzycielowi zastosowanie przepisów dotyczących „ulgi na złe długi".

Będą kolejne zmiany w podatkach. Oto plany Ministerstwa Finansów 16 czerwca 2018 r.

Koniec z deklaracjami VAT i wypełnianiem deklaracji PIT. Resort finansów stawia na ułatwienia dla podatników, zmniejszenie biurokracji, niższe podatki dla biznesu i łatwiejsze przepisy. Resort kierowany przez minister Czerwińską, jak przyznaje, kieruje się zasadą 3xP. Oznacza to, że prawo podatkowe ma być przejrzyste, proste i przyjazne. Czy rzeczywiście tak będzie? Oto najnowsze rządowe plany reform.

11 czerwca 2018 r.

Co do zasady, usługi transportu towarów opodatkowane są podstawową stawką VAT.

Jak rozliczyć przewóz towarów na Ukrainę na zlecenie polskiego spedytora11 czerwca 2018 r.

X sp. z o.o. (podatnik VAT czynny) z siedzibą w Katowicach jest firmą transportową działającą od 2010 r. Nie posiada statusu małego podatnika CIT i VAT. Jej rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, a VAT i zaliczki na CIT rozlicza za okresy miesięczne. Spółka X na zlecenie polskiego spedytora (podatnik VAT czynny mający siedzibę działalności gospodarczej w Polsce i nieposiadający poza Polską stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej) przewiozła taborem samochodowym towary z Polski (Wrocław) na Ukrainę (Lwów).

2 czerwca 2018 r.

Przedsiębiorca budowlany musi zadbać, by dokumentacja (umowy, protokoły, faktury, itp.) dotycząca wykonania usług objętych 8-procentowym VAT-em, jasno wskazywała, że zgodnie z przepisami podatkowymi stawkę obniżoną zastosowano prawidłowo.

Opodatkowanie usług budowlanych. Kiedy stawka 8% VAT?2 czerwca 2018 r.

Usługi budowlane oraz budowlano-remontowe objęte są co do zasady podstawową stawką VAT, która obecnie wynosi 23%. Ustawa o podatku od towarów i usług dopuszcza w pewnych okolicznościach stosowanie także obniżonej stawki 8% VAT. Na przedsiębiorcy ciąży jednak obowiązek udokumentowania, że prawidłowo zastosował stawkę preferencyjną.

Polecane

Polecane