CIT

16 czerwca 2018 r.

 Koniec deklaracji VAT 
Skutkiem nałożenia na firmy obowiązku raportowania danych w ramach jednolitego pliku kontrolnego będzie likwidacja deklaracji VAT. Informacje, które zawierają te druki są bowiem przekazywane skarbówce wraz z comiesięczną wysyłką JPK_VAT. Deklaracje VAT mają zniknąć już w 2019 roku. To realizacja jednego z założeń Konstytucji Biznesu, zgodnie z którym urzędnicy mają nie pozyskiwać od podatników danych, które są zawarte w innych formularzach. 

Warto w tym miejscu przypomnieć o innych planach MF dotyczących VAT. Chodzi m.in o skrócenie ze 150 do 120 dni termin ulgi, która umożliwia wierzycielowi zastosowanie przepisów dotyczących „ulgi na złe długi".

Będą kolejne zmiany w podatkach. Oto plany Ministerstwa Finansów 16 czerwca 2018 r.

Koniec z deklaracjami VAT i wypełnianiem deklaracji PIT. Resort finansów stawia na ułatwienia dla podatników, zmniejszenie biurokracji, niższe podatki dla biznesu i łatwiejsze przepisy. Resort kierowany przez minister Czerwińską, jak przyznaje, kieruje się zasadą 3xP. Oznacza to, że prawo podatkowe ma być przejrzyste, proste i przyjazne. Czy rzeczywiście tak będzie? Oto najnowsze rządowe plany reform.

12 czerwca 2018 r.

Teresa Czerwińska, fot. Wojtek Górski

Czerwińska: W przyszłym roku wprowadzimy 9 procentową stawkę CIT, zniesiemy kilometrówkę, podwyższymy limit amortyzacji12 czerwca 2018 r.

Prof. Teresa Czerwińska: Podwyższenie do 150 tys. zł limitu amortyzacji samochodu, likwidacja kilometrówki, 9-proc. podatek dochodowy dla małych przedsiębiorstw, specjalna stawka CIT dla dochodów z innowacji – to tylko niektóre propozycje, które mają szanse wejść w życie od 2019 roku- mówi w wywiadzie dla DGP minister finansów Teresa Czerwińska.

1 czerwca 2018 r.

Czy spółka postąpiła prawidłowo? Jak X powinna rozliczyć świadczone usługi na gruncie VAT i CIT?

Jak rozliczyć CIT i VAT od eksportu usług informatycznych do Niemiec 1 czerwca 2018 r.

X spółka z o.o. (podatnik VAT czynny i podatnik VAT UE) z siedzibą we Wrocławiu działa w branży IT od 2007 r. Nie posiada statusu małego podatnika CIT i VAT. Jej rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, a VAT i zaliczki na CIT rozlicza za okresy miesięczne. 30 kwietnia 2018 r. spółka wykonała usługę informatyczną na rzecz niemieckiego podmiotu (niemiecki podatnik VAT i VAT UE).

21 maja 2018 r.

W komentowanych przepisach prawodawca reguluje w sposób ogólny kwestię wyznaczania przedmiotu opodatkowania CIT

Ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych [KOMENTARZ]21 maja 2018 r.

Oddajemy w ręce czytelników komentarz do wybranych regulacji ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2343 ze zm.; dalej: ustawa o CIT). Omówione w tej części przepisy, z których część w ostatnim czasie została znowelizowana, normują niezwykle istotne dla funkcjonowania większości podatników CIT zagadnienia. Są one szczególnie ważne dla tych podatników, którzy odczują w swojej praktyce to, że prawodawca wydzielił w CIT odrębne źródło przychodów, właściwe dla zysków kapitałowych.

19 maja 2018 r.

Organ podatkowy uznał, że wypłata środków z kapitału zapasowego zagranicznej spółki na rzecz podatnika nie może być uznana za korzystający ze zwolnienia przychód z udziału w zyskach osób prawnych.

Wypłata dywidendy z kapitału zapasowego spółki również podlega zwolnieniu z CIT19 maja 2018 r.

Wypłata dywidendy z zagranicznej spółki finansowana ze środków pochodzących z jej kapitału zapasowego stanowi przychód z udziału w zyskach osób prawnych korzystających ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie, uchylając interpretację indywidualną organu podatkowego, orzekł, że bezpodstawnie odmówił on podatnikowi prawa do skorzystania ze zwolnienia podatkowego.

Polecane

Polecane