20 kwietnia 2018 r.

Wszystko wskazuje na to, że minimalny podatek dochodowy od nieruchomości komercyjnych pozostanie na dobre w przepisach o PIT i CIT. Nasz kraj doszedł bowiem ostatnio do porozumienia z Komisją Europejską, która prowadzi postępowanie w sprawie polskiej daniny.
19 kwietnia 2018 r.

Nie można utożsamiać transparentności podatkowej z ujawnianiem danych o zapłaconym podatku, bo może to zaburzać obraz kondycji rynkowej przedsiębiorcy – przestrzegali wczoraj eksperci firmy doradczej PwC podczas spotkania z dziennikarzami.
18 kwietnia 2018 r.

Ministerstwo Finansów do końca kwietnia opublikuje część danych podatkowych największych firm - poinformował w środę PAP Paweł Jurek z biura prasowego MF. Eksperci z PwC ostrzegają przed pochopną ich interpretacją. Dodali, że niski CIT nie oznacza unikania opodatkowania.
17 kwietnia 2018 r.

Spółki, których rok podatkowy zaczął się w styczniu 2018 r., a skończył przed początkiem marca br., mogą wpłacić CIT i złożyć zeznanie roczne do końca czerwca tego roku.
17 kwietnia 2018 r.

Zapowiadany przez premiera Mateusza Morawieckiego niższy podatek CIT dla małych i średnich przedsiębiorców mógłby zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. - ocenił we wtorek wiceminister finansów Paweł Gruza.
17 kwietnia 2018 r.

Przedsiębiorstwa przesyłowe nie muszą płacić podatku od nieodpłatnego korzystania z cudzej nieruchomości – wynika z kolejnego wyroku NSA.
16 kwietnia 2018 r.

Resort finansów chce czterokrotnie zmniejszyć liczbę towarów, objętych obniżoną stawką VAT - poinformował w poniedziałek wiceminister finansów Paweł Gruza. Jego zdaniem jest też potrzeba napisania całkiem nowej ustawy o CIT.
14 kwietnia 2018 r.

Zapowiedź przez premiera Mateusza Morawieckiego obniżenia CIT dla małych i średnich firm z 15 do 9 proc. oznacza, że stawka ta będzie najniższa w UE. 9-proc. CIT mają teraz Węgrzy.
14 kwietnia 2018 r.

Niższy podatek CIT odciąży sektor małych i średnich firm, co zwiększy ich konkurencyjność, oraz stworzy szansę na zmniejszenie szarej strefy - powiedziała PAP szefowa Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego prof. Elżbieta Mączyńska odnosząc się do zapowiedzi obniżenia CIT z 15 do 9 proc.
13 kwietnia 2018 r.

Od 1 stycznia 2018 r. pogorszyły się zasady rozliczania wyniku ze sprzedaży wierzytelności. Za to fiskus dał się w końcu przekonać co do skutków obejmowania udziałów lub akcji w zamian za należności.
9 kwietnia 2018 r.

Od 2018 r. obowiązują ograniczenia w odliczaniu wydatków usług niematerialnych. Przepis jest jednak nieprecyzyjny, a w dodatku inaczej rozumie go Ministerstwo Finansów, inaczej dyrektor KIS.
5 kwietnia 2018 r.

W VAT wiadomo, w których branżach
jest ryzyko nadużyć. Odbudowa dochodów z CIT
wymaga nie tylko zmian w przepisach, ale także
wyspecjalizowanych kadr.
29 marca 2018 r.

Podatnicy mają problem z wyliczaniem ograniczeń limitujących koszty. Jeden dotyczy finansowania dłużnego, drugi – usług niematerialnych. Podstawę obydwu określa się inaczej – potwierdziło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie DGP.
26 marca 2018 r.

Spółki rozliczające się z podatku dochodowego od osób prawnych muszą od 1 stycznia tego roku inaczej traktować zyski kapitałowe. Wiele kwestii z tym związanych jest wciąż niejasnych, a eksperci są zgodni, że rozstrzygną je dopiero sądy.
26 marca 2018 r.

Amortyzowanie licencji na korzystanie ze wzorów przemysłowych jest od 2018 r. limitowane. Nie ma natomiast ograniczeń przy odliczaniu opłat za udostępnianie wiedzy i dzielenie się doświadczeniem – wynika z najnowszych interpretacji dyrektora KIS.
16 marca 2018 r.

Spółka nie ma obowiązku wystawienia odpowiednika faktury wewnętrznej na
rozliczenie importu przedmiotowych usług, może go jednak wystawić w
świetle praktyki organów podatkowych.
15 marca 2018 r.

Usługi niematerialne od podmiotów powiązanych mogą być zaliczane do podatkowych kosztów w wysokości 3 mln zł plus 5 proc. EBITDA – potwierdziło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie DGP.
12 marca 2018 r.

Ministerstwo Finansów idzie podatnikom na rękę i proponuje wydłużenie terminów na przygotowanie dokumentacji cen transferowych. Ale aktualny wzór deklaracji CIT tego nie przewiduje.