CIT

5 stycznia 2017 r.

Negatywne implikacje podatkowe w pewnym zakresie mogą być też skutkiem nie do końca przemyślanej czy precyzyjnej legislacji.

Zmiany w VAT, CIT i PIT. Wyjaśniamy wątpliwości przedsiębiorców5 stycznia 2017 r.

Początek roku oznacza zmiany w przepisach prawa podatkowego. To już tradycja, więc i w 2017 r. nowości nie dziwią. Od stycznia znowelizowane zostały m.in. ustawy: o podatku od towarów i usług, podatku dochodowym od osób prawnych, jak i podatku dochodowym od osób fizycznych. Tradycją jest też to, że niektóre ze zmian budzą istotne obawy polskich przedsiębiorców o to, jak sobie poradzą w nowej rzeczywistości, czy właściwie odczytają intencje ustawodawcy i jak odbije się to na ich kieszeniach.

28 grudnia 2016 r.

CIT 2017: Co oznacza klauzula beneficial owner?

CIT 2017: Co oznacza klauzula beneficial owner?28 grudnia 2016 r.

W celu skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania u źródła, spółka otrzymująca należności licencyjne i odsetki musi być ich rzeczywistym właścicielem a nie np. pośrednikiem. Taką zasadę wprowadza nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, której zapisy wejdą w życie 1 stycznia 2017 roku.

22 grudnia 2016 r.

Eksperci: trzeba na nowo napisać ustawy podatkowe.

Eksperci: Dla prowadzących działalność gospodarczą zamiast PIT - ryczałt 22 grudnia 2016 r.

Likwidacja PIT dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą i zastąpienie go podatkiem zryczałtowanym lub formą opodatkowania zbliżoną w konstrukcji prawnej do karty podatkowej - to jeden z postulatów zespołu ekspertów z Akademii Leona Koźmińskiego, który prowadził badania nad systemem podatków dochodowych w Polsce.

19 grudnia 2016 r.

 PIT: Jak rozliczyć dochody osiągnięte w 2016 roku? 

 500 złotych na dziecko nie będzie wpływało na wysokość dochodów ujawnianych w formularzu. Nie będzie też zmian w zakresie kwoty wolnej od podatku w PIT za 2016 rok. Na zmianach w PIT i CIT skorzystają osoby prowadzące działalność badawczo-rozwojową, gdyż od stycznia staną się beneficjentami nowych ulg.  

 Jak złożyć PIT krok po kroku >>>>>

PIT, CIT, VAT, akcyza. Najważniejsze zmiany w podatkach w 2017 roku19 grudnia 2016 r.

Duża nowela ustawy o podatku od towarów i usług wprowadzi szereg rewolucyjnych zmian dla podatników VAT. Podczas rozliczania PIT za 2016 rok skorzystamy z nowych ulg, a część przedsiębiorców zastosuje obniżoną stawkę CIT. Właściciele samochodów będą musieli oswoić się z nowymi stawkami podatku. To tylko część zmian, jakie czekają podatników w 2017 roku.

12 grudnia 2016 r.

Podstawową funkcją regulacji art. 16 ustawy o CIT jest wyłączenie z rozliczeń fiskalnych niektórych kategorii kosztów podatkowych

Ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych [KOMENTARZ cz. II]12 grudnia 2016 r.

W pierwszej części komentarza do przepisów ustawy o CIT odnoszących się do podatkowych kosztów uzyskania przychodu omówiliśmy regulacje art. 15 ustawy. Unormowania zawarte w tym artykule wskazują m.in., jakie warunki powinny być spełnione, aby wystąpił podatkowy koszt uzyskania przychodu. Oczywiście wykazanie celowości kosztu, na którą wskazuje art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, to nie jest jedyny warunek, jaki musi się ziścić, aby został rozliczony koszt uzyskania przychodu podatkowego.

Polecane

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama