Akcyza

30 lipca 2017 r.

Które podatki uszczupliły portfele podatników i zarazem zasiliły budżet państwa w największym stopniu? W jaki sposób pieniądze wracają do podatnika?

Gdzie trafiają nasze podatki czyli jak działa państwo30 lipca 2017 r.

W 2016 roku część odprowadzonych przez podatników przychodów zasiliła budżet państwa o ponad 273 mld złotych. Zgodnie ze sprawozdaniem  z wykonania budżetu państwa w 2016 roku, znaczna część wpływów podatkowych sfinansowała m.in. program 500 plus. Które podatki uszczupliły portfele podatników i zarazem zasiliły budżet państwa w największym stopniu? W jaki sposób pieniądze wracają do podatnika?

25 czerwca 2017 r.

Resort finansów wskazuje na problem produkcji wyrobów tytoniowych przez nielegalnie działające wytwórnie, co przekłada się na niższe wpływy należnych podatków do budżetu państwa.

Budżet z większymi wpływami z akcyzy. Rząd planuje kolejne restrykcje 25 czerwca 2017 r.

Sukcesywne zwiększanie dochodów podatkowych stało się czołowym zadaniem resortu finansów. Ostatnie miesiące upłynęły pod znakiem uszczelniania VAT dzięki wprowadzeniu jednolitego pliku kontrolnego czy zaostrzeniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. W ostatnim czasie światło dzienne ujrzały projekty ustaw, których wprowadzenie ma sprzyjać także ściągalności podatku akcyzowego. Zmiany uderzą więc m.in. w branżę tytoniową.

10 czerwca 2017 r.

 Jednolity plik kontrolny. Przedsiębiorcy rozliczą się z dobowych wyciągów bankowych

Nowelizacja Ordynacji podatkowej dokłada firmom obowiązków w ramach jednolitego pliku kontrolnego. Dziś przedsiębiorcy zobowiązani są do przekazania fiskusowi ewidencji zakupu i sprzedaży (JKP_VAT ). Jeśli nowelizacja wejdzie w życie, już od 1 września 2017 roku  firmy będą musiały przekazywać szefowi KAS także dobowe wyciągi bankowe (JPK_WB). Taki raport trafi do fiskusa za pośrednictwem  banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-rozliczeniowej. Planowany raport JPK_WB powinien zawierać dane nabywcy i odbiorcy, numer rachunku bankowego, datę i czas obciążenia rachunku, tytuł i opis zlecenia płatniczego i saldo rachunku przedsiębiorcy po transakcji. Co to oznacza dla przedsiębiorcy? Podatnicy będą musieli być dyspozycyjni każdego dnia z wyjątkiem sobót i dni ustawowo wolnych by przesłać taki raport. Wyciągi z rachunków bankowych muszą bowiem trafić w ręce urzędników w terminie do końca dnia pracy następującego po każdej kolejnej dobie. 

Kto zyska, a kto straci na noweli Ordynacji podatkowej? Planowane zmiany mają na celu zwiększenie wpływów z tytułu podatku od towarów i usług. Łatanie luki w VAT to jednak nie wszystko. Ustawodawca tłumaczy, że zmiana przepisów ma zmniejszyć ryzyko natrafienia na nieuczciwego kontrahenta poprzez szybszą identyfikację podmiotu. Podatnik ma być bowiem zawiadamiany o „podejrzanych” transakcjach i stwierdzonych nieprawidłowościach. 
Etap legislacyjny: Przekazanie projektu do konsultacji publicznych
 Dowiedz się więcej.>>

Rządowe plany wobec przedsiębiorców. 4 największe zmiany w podatkach10 czerwca 2017 r.

Rząd stale walczy o większe wpływy z podatków. Organy skarbowe zachowują szczególną czujność podczas kontroli wpływów z VAT do budżetu, stąd większość zmian w prawie ma na celu uszczelnienie poboru podatku od towarów i usług. Na planowanych zmianach zyska budżet, a co z podatnikami? Szykują się nowe obowiązki dla firm związane z JPK i mechanizmem podzielonej płatności czyli split payment. Po dużej noweli VAT przyszedł czas na nową Ordynację podatkową. Zgodnie z jej założeniami, nowe przepisy mają ocieplić wizerunek organów skarbowych. Rząd nie zapomina też o wpływach z akcyzy. Na zmiany muszą przygotować się także rolnicy handlujący tytoniem.

5 czerwca 2017 r.

Rolnik będzie też musiał powiadomić urzędników ARR o zamiarze zniszczenia suszu

Czas na pakiet tytoniowy. Państwo zawalczy o wpływy z akcyzy5 czerwca 2017 r.

Państwo obejmie nadzór nad uprawami suszu, a rolnicy nie sprzedadzą go już za granicę bez podatku. Celem opublikowanego właśnie projektu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym jest uderzenie w szarą strefę i wsparcie legalnie działającej branży, dla której konkurencją są przestępcy otwierający coraz to nowe, nielegalne fabryki papierosów i innych wyrobów tytoniowych.

5 maja 2017 r.

Bitwa toczy się o miliony i to na kilku polach.

Czy podatnicy wygrają bitwę o miliony z akcyzy na prąd? Szala przechyla się powoli na ich stronę5 maja 2017 r.

Niemal półtora roku temu ustawodawca uznał wreszcie argumenty polskich podatników, że są w gorszej sytuacji niż ich kontrahenci działający w innych krajach unijnych i w ramach wyrównywania szans wprowadził dwa rodzaje ulg podatkowych. Jeden to zwolnienie z akcyzy dla energii elektrycznej wykorzystywanej w procesach energochłonnych. Drugi to częściowy zwrot akcyzy dla energii elektrycznej wykorzystywanej przez zakład energochłonny.

Polecane

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama