statystyki

Towar sprzedany i wysłany do Anglii, ale brak potwierdzenia odbioru. Co z podatkami?

autor: Łukasz Zalewski10.12.2016, 14:30
vat

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej podatkiem, podlega m.in. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT).źródło: ShutterStock

PROBLEM: Firma sprzedała towar kontrahentowi z Wielkiej Brytanii we wrześniu, wtedy też wystawiła fakturę. Towar do nabywcy wyjechał w październiku i wtedy też firma otrzymała zaliczkę. Problem w tym, że do dziś nie dostała potwierdzenia odbioru towaru od nabywcy. Czy zaliczkę należy wykazać w deklaracji VAT za wrzesień, październik czy dopiero za okres, kiedy firma dostanie całą zapłatę? A jak podejść do rozliczenia VAT, jeśliby się okazało, że towar ukradziono?

Reklama


Izba Skarbowa w Katowicach odpowiedziała DGP

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej podatkiem, podlega m.in. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT). Przez dostawę taką rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Zgodnie zaś z art. 13 ust. 1 ustawy przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 (tj. dostawy towarów) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8. W myśl art. 13 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o VAT przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że nabywca towarów jest:

1) podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju,

2) osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, która jest zidentyfikowana na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Zgodnie natomiast z art. 13 ust. 6 ustawy WDT występuje, jeżeli dokonującym dostawy jest podatnik, o którym mowa w art. 15, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, z zastrzeżeniem ust. 7.


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane

Reklama